ORUŽJE DANA 30.09.2014. GODINE - JUMI, ASIMETRIČNI SAMURAJSKI LUK
Jumi je naziv za japanske bojne lukove, koji podrazumeva duže tipove lukova koji se konkretnije zovu daikiju, I kraće tipove koji se zovu hankiju. Ovi lukovi su glavno oružje ratnih veština kijudo I kiujutsu, japanskog streličarstva.
Stari japanski ratnici koristili su lukove različitih veličina ali većina njih bila je kratka, sa centralnim hvatom. Do 3. Veka p.n.e. dužina luka porasla je čak do 2 metra. Takav luk zvao se maruki jumi, I pravljen je od grane drveta ili kraće tisane grede. Nije tačno poznato kada je jumi asimetričnog oblika ušao u primenu, ali prvi pisani izveštaji iz Kine iz 3. Veka nove ere spominju japanske ratnike sa drvenim lukovima različitih dužina udova. Takvi lukovi ispaljivali su strele od bambusa, sa vrhovima od kosti ili gvožđa. Najstariji pronađeni asimetrični jumi potiče iz 5. Veka nove ere.
Jumi je veoma dugačak luk, preko 2 metra, premašujući visinu niskih Japanaca. Tradicionalno se prave od slojeva bambusa, drveta I kože (dakle to su u suštini kompozitni lukovi ali drugačijeg sastava od klasičnih azijskih kompozitnih lukova koje smo već opisivali). Pored toga osnovna karakteristika jumija je njegova asimetričnost – to jest pojava da su mu udovi različitih dužina, mereno od centralnog hvata. Po staroj japanskoj tradiciji hvat (nigiri) bi trebalo da se nalazi na dve trećine od gornjeg vrha.