top of page

RATNE ŽIVOTINJA I NJIHOVA RATNA OPREMA

RATNE ŽIVOTINJE

 

Ratne životinje su sve one životinjske vrste koje su tokom istorije masovnije pomagale čoveku u borbama i vojnim poduhvatima, bilo kao sredstvo transporta ljudi i tereta, ili kao aktivne učesnice u ubijanjima i razaranjima pod ljudskom rukom i komandom.

Iste one životinje koje su prve i pripitomljene naravno, i koristile ljudima u mnoge druge svrhe, počev od radne snage do izvora prehrane, korišćene su i u borbama i ratovima. Iz istog razloga navodimo sledeće životinjske vrste kao najviše korišćene (iskorišćavane) u ratovima: konji, mule, mazge i magarci, kamile, slonovi, psi, svinje.

Prva primena konja u ratovanju desila se još pre 5.000 godina. Najraniji dokazi o jahaćim konjima u ratu potiču iz Evroazije, negde između 4.000 i 3.000 god. p.n.e. Sumerski crteži prikazuju rat iz 2500. god. p.n.e. gde se vide neke vrste konja kako vuku kola. Do 1600. god.p.n.e usavršena konjska oprema i dvokolice doveli su do primene dvokoličnog ratovanja širom Bliskog istoka. Međutim, jahanje konja vrlo brzo zamenilo je dvokolice, pa tako i stari narodi redom odustaju od njihove primene nekoliko vekova pre Hrista. Efikasnost konja u borbi takođe je poboljšana izumima sedla, uzengije i na kraju ulara.

 

 

 

Slika br.1—Mozaik iz jedne sumerske grobnice u gradu Uru, na kojem se vidi primena konja u ratovanju. Ovo je najstariji prikaz konja u ratu ove vrste Dole: Dvokolice sa strelcima koje vuku konji, kao vrhunsko ratno oružje Egipta oko 1600. god. p.n.e.

 RATNI KONJ

 

U ratovima tokom istorije korišćeni su konji veoma različitih tipova i veličina, u zavisnosti od vida borbe, kao i od toga u koje je svrhe životinja korišćena, za izviđanje, transport, laku ili tešku konjicu.

Nomadske kulture iz Azijskih stepa svoj način života spojile su sa konjima koje su gajili i na kojima su praktično živeli. Svi azijski narodi-osvajači koji su tokom vekova prodirali na prostor Evrope bili su poznati pre svega kao odlični jahači i konjanici, poput Huna, Avara, Mađara.

Arapi i drugi muslimanski narodi poput Turaka oslanjali su se u svom širenju i osvajanju na laku konjicu, i to u Africi, Aziji i Evropi. Arapska rasa konja čuvena je po svojim kvalitetima.  Evropljani su koristili nekoliko tipova ratnih konja tokom srednjeg veka, a najpoznatiji ratnik tog doba bio je teški oklopljeni konjanik—vitez.

Na Američkom kontinentu konj se pojavio zajedno sa Evropljanima u 15. i 16. veku. Domorodački narodi, Indijanci, međutim, vrlo brzo su prihvatili i usvojili konje kao svoje domaće jahaće životinje, i jahanje kao veštinu i način života doveli do novog vrhunca.

Slika br.2 - Konj, slon i kamila kao tri najzstupljenije životinjske vrste u ratovima ljudi.

RATNE ŽIVOTINJE
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
RATNI KONJ
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
KAMILE U RATOVIMA

 

Kamila je još jedna životinja koja je masovno korišćena u uslovima rata, naročito na Bl. istoku i Severnoj Africi. Jahači kamila bili su čest prizor u pustinjskom ratovanju tokom istorije zbog visokog stepena prilagođenosti ove životinje bezvodnim i teškim uslovima sredine gde su se konji pokazali kao nedovoljno izdržljivi. Pored toga, miris kamila često je umeo da razdražuje i zbunjuje konje zbog čega su jahači kamila bili snažno oružje protiv konjice. Iz ovog istog razloga je car Klaudije doveo puk jahača kamila čak do Britanskih ostrva tokom svoje invazije na ovaj deo sveta.

 

Prve zabeleške o primeni kamila u ratu javljaju se tokom vladavine arapskog kralja Gindibua, koji je izveo 1000 kamila u Bitci kod Kvarkara, 835. godine p.n.e. Persijanci su zatim intenzivno koristili jahače kamila u osvajanjima. Kamila je na ovaj način korišćena takođe od strane brojnih drugih civilizacija, posebno u Arabiji i Severnoj Africi. Ponekad je i kamila, zajedno sa jahačem, nosila težak oklop pa je bila svojevrsna “teška konjica”. Arapi su koristili kamile vrlo efektno protiv evropskih neprijatelja tokom muslimanskog širenja. 

RATNI SLON

 

Ratni slon je slon obučen za dejstvo u borbi, pod komandom jahača slona. Glavna primena ovako masivne životinje u borbi bila je da juriša na neprijatelje, gazi ih i razbija neprijateljske redove. Slonovi su prvi put primenjeni u Indiji, a zatim se ova praksa proširila na jugoistočnu Aziju i na zapad do Mediterana.

Najčuvenije bitke u kojima su učestvovali slonovi kao ratne životinje bile su one pod grčkim generalom Pirom iz Epira (po kome je postala poznata izreka “Pirova pobeda”), kao i u bitke u Punskim ratovima između Kartagine i Rima, posebno one u kojima je učestvovao Hanibal. Hanibal je naravno ostao upamćen i po tome što je preveo veliki broj slonova preko Alpa i napao Rimljane sa leđa.

RATNI PAS
bottom of page