ORUŽJE DANA 15.09.2014. GODINE – BALATO, BOJNI NOŽ/MAČ SA SUMATRE
Balato je sečivo koje potič sa Niasa, ostrva na zapadnoj obali Severne Sumatre, država Indonezija. To je dugački nož ili mač (iako ne liči na evropske mačeve) koji dolazi u velikom broju najraznovrsnijih oblika, i sa različitim sečivima, drškama i kanijama. Velika većina balato sečiva imaju prošireni špicasti vrh koji je pogodan za probadanje, dok je ostatak sečiva prav (ravnostran) sa gornje strane a na posečnoj strani može biti i blago zakrivljen.
Drške balato mača su neobične i gotovo nepraktične sa našeg (evropskog, zapadnog) stanovišta. Dobar broj drški ima oblik glave ili čeljusti neke životinje, uglavnom lasare (mitskog stvorenja) načinjen na stilizovan način, sa složenim i bogatim dekoracijama. Drške se uglavnom prave od drveta, ali postoje i one od mesinga ili bronze. Drška je spojena sa sečivom preko ferule, i ne postoje štitnici, zbog čega se dosta razlikuje od mačeva i sablji evropskog i bliskoistočnog tipa.
Kanije balato mača se takođe prave od drveta, sa umecima od bronze ili posebnog drveta ratana. Često se na kanije kači i svojevrsna korpica od ratana u kojoj se čuvaju svete amajlije. Kao i kod svih drugih indonežanskih oružja i za balato mačeve se smatra da njihovo sečivo poseduje „živi duh“ ili „silu“ koja se useljava tokom kovanja i koja pomaže u borbi. Kultura sumatranskih naroda prepuna je ceremonija i rituala u kojima se koriste ovakva sečiva.