HALKIDSKI ŠLEM - ZAŠTITA ZA GLAVU ATINSKIH HOPLITA
(Halkidski šlem je već opisan kao Oružje dana 15.12.2014. godine. Ovde dajemo nešto potpuniji opis ovog odbrambenog oružja.)
Halkidski šlem je bio tip zaštite za glavu koji se pravio od bronze i koristio u Klasično doba stare Grčke, posebno u V i IV veku p.n.e. Ovaj tip šlema je takođe bio veoma popularan u grčkim kolonijama na obalama Italije u tom istom periodu. Šlem je dobio takav naziv jer je prvi put otkriven na grnčariji koja potiče iz eubejskog grada Halkis, u blizini Atine. Nije međutim poznato do dan danas da li je ovaj tip šlema zaista i „izmišljen“ u ovom gradu i ovom delu Grčke.
Morfološki posmatrano čini se da je ovaj šlem u stvari tip koji je nastao razvojem i usavršavanjem korintskog šlema, posebno u pogledu bolje preglednosti i šireg vidnog polja. Takođe, halkidski šlem je u odnosu na korintski iste veličine nešto lakši i udobniji za nošenje. Halkidski šlem se sastoji od poluloptate kalote, kao i od štitnika za obraze i vrat, sa većim prorezima sa obe strane šlema za uši. Sa prednje strane nalazi se omanji neupadljivi nazal-nosni štitnik koji je kod nekih primeraka sasvim odbačen. Vizuelno posmatrano značajan element je i gornji obod odnosno čeona ivica koja je odvajala kalotu šlema od čela.
Štitnici za obraze mogli su da budu izliveni zajedno sa kalotom ili posebno. Varijanta ovog šlema sa posebno dodatim bočnim štitnicima nazivao se Lukanskim, jer je masovno korišćen u Lukaniji (pokrajini Italije).
Na vrh šlema su se stavljali držači za perjanice, kao i ukrasi u vidu talasastih žljebova, bočnih “krila”, figurica životinja i drugih šara. Ovaj tip šlema je pored toga imao probušene proreze na štitnicima za obraze i na drugim mestima blizu donjeg oboda kako bi se stavila unutrašnja lanena ili kožna postava radi udobnosti. Veoma lepi primerci Halkidskog šlema jesu oni sa vrhom u obliku petla ili grifona.
U doba Aleksandra Velikog ovakav šlem je i dalje bio u primeni među teško oklopljenim hoplitima. Halkidski šlem je, kako smo već rekli, nastao od korintskog šlema, da bi sa svoje strane poslužio kao uzor atičkom tipu šlema koji je bio preovlađujući u Makedoniji i starom Rimu.
Napravljen po uzoru na korintski, halkidski tip šlema je sa svoje strane poslužio kao uzor za izradu atičkog šlema, koji se od strane nekih istoričara i stručnjaka za vojno naoružanje u Klasičnom periodu istorije smatra i podtipom halkidskog šlema. Atički šlem je po svemu dosta ličio na halkidski osim što nije imao štitnik za nos (nazal), i vremenom je postao praktično simbol grčkih i rimskih vojnika.