ORUŽJE DANA 13.08.2015. GODINE - ORUŽJE PORODICE HELMŠMID
Helmšmidi iz Augzburga su bili jedna od najpoznatijih evropskih srednjevekovnih i renesansnih porodica oružara, zanatlija i kovača. Njihovo ime takođe upućuje na zanat kojim su se bavili jer u prevodu znači: zanatlija za (proizvodnju) šlemova. To je dakle bila porodična manufaktura iz Bavarske koja se proslavila izradom najkvalitetnijih oklopa na svetu.
Najistaknutiji članovi ove porodice bili su Lorenz Helmšmid (živeo od 1467. do 1515. godine), Kolman Helmšmid (1471-1532) i Deziderijus Helmšmid (1513-1579). Helmšmidi su pravili oklope za evropske careve, kraljeve, pripadnike plemstva, nadvojvode, kneževe i grofove, od Ukrajine do Portugalije. Njihovi najpoznatiji pokrovitelji i naručioci odbrambenog oružja bili su Filip II, kralj Španije, zatim visoko plemstvo Svetog rimskog carstva uključujući samog cara, nadvojvoda Austrije i Tirola, kao i mnogi drugi renesansni bogataši.
Helmšmidi su se takmičili za slavu i priznanje najboljih oružara Evrope sa druge dve najistaknutije porodice oružara iz 15. veka, Sesenhoferima iz Insbruka u Austriji, i sa Misaljama iz Milana. Kako su u njihovo vreme bili popularni puni pločasti oklopi i to uglavnom gotskog tipa Helmšmidi su ostali upmaćeni upravo po ovakvim raskošnim komadima zaštitne opreme, gde se najviše ističu celi oklopi, prsnici i šlemovi, ali i metalne čizme, rukavice, naramenice i mnogo toga drugog… Danas se veliki broj njihovih dela može naći po muzejima širom Evrope i sveta.
Radovi porodice Helmšmid ističu se fascinantnim zanimanjem za detalje i minucioznom obradom čelika. Od njihovih dela mi ćemo ovde prikazati oklop Svetog rimskog cara Maksimilijana, primerke zatvorenih salet šlemova, žablje šlemove za evropske viteške turnire, kao i groteskne paradne šlemove u obliku životinjskih glava ili ljudskih lica sa brkovima...