top of page

ORUŽJE DANA 11.08.2015. GODINE - KALTROPI, ŠILJATE PREPREKE

  • Writer: Nenad Mitrović
    Nenad Mitrović
  • Aug 11, 2015
  • 2 min read



Kaltrop, kaltrap, galtrop su bili nazivi za pasivno (ili postavljeno) oružje sačinjeno od dva ili tri čavla ili zašiljenih metalnih šipki, spojenih tako da vrh jednog uvek štrči nagore sa stabilno oslonjene baze na zemlji. To je bila srednjevekovna varijanta savremenih policijskih lanaca sa šiljcima koji se postavljaju da zaustave prolazak vozila. Pored tri ili četiri glavna šiljka kaltropi su često pravljeni i sa sekundarnim “kukama” kako bi izvlačenje iz ranjene životinje ili čoveka. bilo što teže.



Kaltropi su u to vreme služili da uspore ili u potpunosti zaustave napredovanje konjice, ratnih slonova, ali i ljudi, jer je i ljudima bilo vrlo teško da se kreću kroz gusto postavljene šiljke. U istorijskim izvorima je opisano kako su kaltropi bili posebno efikasni protiv kamila jer ove imaju meka kopita (u stvari očvrsnute spojene prste). Neki kaltropi imali su vrhove kaltropa u vidu igli, a drugi u vidu strela ili koplja.



Kaltropi su korišćeni sve do savremenog doba u radničkim i sindikalnim štrajkovima širom sveta, kao i u drugim građanskim nemirima. Neke američke države su zbog toga proglasile ove predmete nezakonitim. Prva pojava metalnih kaltropa zabeležena je međutim još 331. godine p.n.e. u Bitci kod Gaugamele (kada su ih Persijanci iskoristili protiv Makedonske konjice).



Rimljani su ih zvali mureks fereus ili “šiljato gvožđe”. Naročito su ih koristili protiv dvokolica protivnika, jer su dvokolice u punom trku propadale posle prvih par metara naletanja na kaltrope.


Zanimljivo je da su i stari Kinezi koristili kaltrope, i to često u vidu šiljatih kugli sa eksplozivnim punjenjima! Jedna od značajnih primena kaltropa desila se i u Vijetnamskom ratu, kada su ih oružane snage Vijetkonga koristile protiv Američkih vozila, ali i ljudi, i to često sa premazanim otrovima.


Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page