ORUŽJE DANA 05.06.2015. GODINE - KORVO, SRPASTI ČILEANSKI NOŽ
Korvo je naziv za sečivo koje se tradicionalno koristi u Južnoj Americi, i to preovlađujuće u Čileu. Korvo je dvosečni nož sa veoma zakrivljenim sečivom u obliku srpa, ispravljene dužine od oko 25-30 cm. Na početku svog razvoja to je u stvari bila poljoprivredna altka za orezivanje grožđa. Međutim, noževi koji su nastali od ove alatke masovno su korišćeni u Pacifičkom ratu (kraj 19. veka, vođen između Čilea i saveza Bolivije i Perua) nakon čega je postao veoma popularan.
Korvo nikad nije postao neko standardizovano vojno oružje, već lično naoružanje i alatka koju su vojnici nosili sa sobom od kuće. Po lokalnoj legendi, čileanski vojnici su uzimali halucinogenu biljku zvanu čupilka del diablo, koja ih je dovodila do stanja ludila u kojem su oni napadali neprijatelje samo svojim zakrivljenim noževima.
Postojale su dve varijante korvoa: 1. korvo kurvo, veoma zakrivljeni nož, sa krivinom od 90 stepeni koja se protezala jednom trećinom sečiva; 2. korvo atakameno, koji ima blagu krivinu i obično je duži od srpastog tipa, pa tako više nalikuje “običnijim” zakrivljenim bodežima.
Korvo se nije koristio samostalno u borbi zato što je to bio kratak nož, već u kombinaciji sa krpom, maramom ili pončom kojim su se odbijali udarci protivnika. Druga kombinacija bila je korvo nož sa dugačkom motkom u levoj ruci. Korvo se zatim koristio za brze protivnapade posečnim potezima, prednjim ili zadnjim delom šake. Srpasti oblik noža stvarao je veoma ozbiljne rane, naročito u predelu vrata i grudi, nakon čega bi žrtve često umirale od krvarenja.
Zbog njegove popularnosti Čileanska vojska je u 20. veku uključila ovo oružje u svoj standardni arsenal. Danas je to simbol čileanskih komandosa, i koristi se pri obuci vojnika za specijalne zadatke.