ORUŽJE DANA 17.05.2015. GODINE - POLICIJSKI PSI
Policijski pas, koji se u SAD-u često naziva K-9 (jer se slično izgovara kao canine - pas) jesu posebno odabrani i uzgojeni primerci pasa koji pomažu policajcima i drugim specijalnim jedinicama u njihovom radu, bilo u potrazi za narkoticima, nestalim osobama, eksplozivima, ili za održavanje javnog reda i mira. Policijski psi moraju biti sposobni da upamte brojne ručne i govorne komande, i da budu fizički dovoljno snažni i brzi. Od opreme često dobijaju posebne neprobojne prsluke kako bi izdržali pogodak iz vatrenog oružja. Neki spasilački psi nose i opremu za preživljavanje ili zalihe vode i hrane, kako bi se spašeni što pre zalečili i okrepili.
Ubedljivo najčešće korišćene rase pasa za policijske zadatke bili su goniči-krvoslednici i nemački ovčari, odnosno vučjaci. Po zakonodavstvima mnogih država namerno povređivanje ili smrtno ranjavanje policijskog psa kažnjava se veoma strogim kaznama.
Psi su korišćeni za održavanje javnog reda i mira još od Srednjeg veka. U mnogim opštinama širom Evrope vlast je čuvala pse goniče koji bi jurili odbegle zločince. Gajenje psa za pomoć šerifiima i pozornicima bila je poznata praksa u Engleskoj, Francuskoj i Škotskoj. Tada je uglavnom korišćena rasa goniča odnosno krvoslednika (bladhaunda) koja je poznata po tome da može da otkrije miris čoveka na nekim mestima čak i danima nakon nekog dešavanja, kao i da može da trči na veoma duge razdaljine, zbog čega su bladhaundi bili idealni za gonjenje prestupnika.
Krvoslednici su korišćeni i u čuvenom londonskom slučaju serijskog ubice Džeka koljača tokom 19. veka. Međutim, u ovom slučaju nisu se dobro pokazali jer je jedan od pasa ugrizao glavnog istražitelja a drugi pobegao i nije se vratio. Policija u Parizu koristila je pse protiv bandi koje su se skupljale noću na ulicama. Prvi zvanični program uvođenja pasa u rad policije ostvaren je 1899. godine u Gentu, Belgija. Kasnije se ova prasa proširila na Nemačku i Austrougarsku pa je početkom 20. veka nemački ovčar odabran kao idealna rasa za obavljanje policijskih zadataka.
U posebne klase policijskih pasa spadaju psi za pretragu i spasavanje, zatim oni za otkrivanje eksploziva (gde se najviše koriste biglovi), za otkrivanje leševa i preminulih, itd. Od rasa se danas anjviše koriste nemački belgijski ovčari, rotvajleri, dobermani, šnauceri i terijeri.