KINESKA CEREMONIJALNA ORUŽJA
Guđijanov mač jeste arheološki pronađen primerak kineskog mača od bronze iz Perioda proleća i jeseni (771-403 god. p.n.e.). Predmet je otkriven, zajedno sa još 2000 stavki u ruševinama Jinana, stare prestonice kineske države Ču iz Gvozdenog doba razvoja. Ovaj istorijski vanredno dragocen primerak sada se čuva u muzeju provincije Hubei.
Čuven po svojoj oštrini i sačuvanoj boji bronze, Guđijanov mač je pronađen u svojim drvenim kanijama, koje su bile lakirane u crno. Kanije imaju gotovo savršeno slaganje sa dimenzijama mača. Isukivanje mača otkrilo je neoštećenu oštricu, uprkos tome što je grobnica bila potopljena podzemnim vodama preko 2000 godina. Na jednoj strani sečiva vide se dve kolone teskta. Osam slova upisano je prastarim pismom. Tekst je dešifrovan kao “Kralj Juea” i “Napravio je mač za lične potrebe”. Ostala dva karaktera označavala su ime kralja: Guđijana.
Guđijanov mač dugačak je 55,6 cm, sa drškom od 10 cm. Oštrica je široka 5 cm. Na sečivu se vidi ponavljajući obrazac od tamnijih rombova, a postoje i šare od plavog kristala. Drška mača je obmotana svilom, dok je jabuka sastavljena od jedanaest koncentričnih krugova.
Koja je tajna očuvanosti Guđijanovog mača? Jezgro sečiva je uglavnom načinjeno od bakra, zbog čega je bilo mekše i teže se lomilo; ivice su imale veći sadržaj kalaja, zbog čega su zadržavale oštrinu; određeni sadržaj sumpora u sečivu smanjivao je šansu gubljenja boje i rđanja. Vrlo je verovatno da je ovakav hemijski sastav, zajedno sa gotovo vakuumski zatvorenim kanijama omogućio milenijumsko trajanje mača i izvanredni stepen očuvanosti.
Zanimljivo je da je pored Guđijanovog mača u ruševinama Jinana otkriveno još jedno oružje koje možemo označiti po imenu, odnosno po imenu njegovog navodnog vlasnika. U pitanju je tzv. Koplje Fukaija, koplje kralja Fukaija koji je vladao kineskom državom Vu, i bio glavni neprijatelj kralja Guđijana. Ovo koplje takođe sadrži natpis iste vrste i oblika slova kao kod čuvenijeg mača, osim što na njemu piše: "Pripada kralju Fukaiju iz države Vu, koji je ovo da se u lične svrhe napravi ovo koplje." Ako je natpis autentičan onda takvo oružje predstavlja ceremonijalno koplje koje je kralj države Vu napravio kod istog kineskog kovača i oružara kao i Guđijan svoj mač.
Fukaijevo koplje moglo bi da se posmatra i formološki jer je definitivno imitiralo neki tip koplja u primeni među vojnicima kineskih država Gvozdenog doba. Ono što se prvo primećuje jeste sličnost koplja sa jian mačem, odnosno nekim dužim bodežom. Fukaijevo koplje ne liči nimalo na evropska koplja istog doba razvoja. Iako je u pitanju takođe navlačni model, navlačni obod je širok a koplje nema karakteristični oblik izduženog lista ili kaplje vode kao kod keltskih primeraka recimo. Takvo koplje, ako je zaista prototip neke vrste iz stvarne primene, više je ličilo na dugačko oružje na motki (poput evropskog svardstava, tj. mača-motke, nego na pravo koplje.