top of page

ORUŽJE DANA 23.04.2015. GODINE - BURGONET, RENESANSNI ŠLEM



Šlem tipa burgonet nosio je puni naziv burgundijski salet jer je nastao ustvari razvojem saleta, popularnog šlema iz kasnog perioda Srednjeg veka. Burgonet je sa svoje strane omasovljen u primeni tokom perioda Renesanse, i u svoje vreme bio je najmoderniji bojni šlem.


Burgonetski šlem se karakteriše kalotom sa velikim fiksnim ili pokretnim čelom iznad otvora za lice, kao i sa spojenom krestom ili češljem u obliku kobilice broda koja je išla od čela do temena šlema. Na ovu kalotu su kačeni veoma masivni štitnici za obraze koji se nisu spajali na obrazima ili vratu kao kod drugih sličnih tipova bojnih šlemova. Na zadnjoj strani šlema uočljivo je krilo odnosno obod koje štiti teme, vrat i gornji deo leđa.


Iako je to u suštini bio laki tip šlema sa otvorenim licem, ponekad je imao i pokretni bufe, jednu vrstu vizora koja se zatvarala povlačenjem nagore a ne nadole. Zbog ovih dodatnih elemenata postojale su brojne varijante burgoneta, kao što je to bio “zatvoreni burgonet” koji je spajao nekoliko ovih elemenata u jedan. Burgonet je bio čest prizor širom Evrope, a prvi put je uveden u primenu početkom 16. veka, zadržavajući svoj klasični oblik sve do 1550. godine.


Burgonet je obično išao kao element pločastog viteškog oklopa pa su njih najviše nosili konjanici, kirasiri, polukopljanici i husari. Među poljskim husarima je u primeni bio kombinovani tip burgoneta i šerpastog šlema (zičaga), zbog čega je on imao nosni štitnik ili štitnik za lice. Burgonet je takođe bio veoma popularan među švajcarskim pešacima plaćenicima, ali ne toliko kao deo opreme koliko kao ratni trofeji u slučaju kada bi ovi švajcarski kopljanici pobedili ili usmrtili viteze sa burgonetima, koji su bili njihovi glavni neprijatelji u renesansnoj Evropi.


Burgonet je bio popularan i tražen zbog tri razloga: 1. cene - glavni faktor u odluci da se nabavi neki komad ratne opreme; burgoneti su u ovom pogledu bili znatno jeftiniji pa tako i znatno traženiji od velikih šlemova sa zatvorenim licem. 2. lakoća nošenja - zatvoreni šlemovi bili su veoma neprijatni za nošenje dok je burgonet bio lakši i imao otvoreno lice što je davalo prednost u napadu; 3. zaštita - iako burgonet nije štitio onoliko dobro kao teži tipovi šlemova on je i dalje nudio sasvim solidan nivo zaštite. Otvoreno lice je dodatno štićeno pokretnim bufeom.

Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
No tags yet.
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page