top of page

ORUŽJE DANA 28.03.2015. GODINE - HONĐO MASAMUNE, LEGENDARNI TAČI MAČ



Honđo Masamune bio je ceremonijalni zvanični mač feudalnog Japana tokom Edo perioda, i prenošen je sa jednog šoguna na drugog. To je najpoznatiji mač koji je napravio legendarni japanski sensei Masamune, i veruje se da je jedan od najkvalitetnijih mačeva koji su ikada postojali. 1939. godine postao je deo Japanskog nacionalnog trezora, to jest spomenik kulture. Naziv Honđo odnosio se na ime jednog japanskoggenerala koji je osvojio ovaj mač u borbi.


Masamune, takođe poznat i kao sveštenik Goro Masamune, bio je najveći japanski oružar i majstor u izradi mačeva (sensei) u istoriji ove dalekoistočne zemlje. Živeo je od 1264. do 1343. godine. On je napravio veliki broj mačeva i bodeža, koji se u japanskoj kulturi nazivaju tači i tanto. Tači je tip tradicionalno pravljenih japanskih mačeva koje su nosili samuraji u feudalnom Japanu. Od tačija su nastale katane u 12. veku nove ere, što bi značilo da je Masamune verovatno već izrađivao mačeve u novoj tehnici.


Honđa Šigenagu, generala japanske vojske u 15. veku, napao je Umanosuke, drugi legendarni japanski ratnik, koji je već posedovao veliki broj odrubljenih glava svojih protivnika, a koje je čuvao kao trofeje. Umanosuke je tada bio vlasnik Masamune mača kojim je uspeo u borbi da raspoluti šlem Honđoa.

Hondđo je međutim uspeo da preživi ovaj napad i u borbi da oduzme mač od svog protivnika, i zadrži ga kao nagradu. Selivo je imao veliki broj oštećenja od ove borbe ali je i dalje bilo upotrebljivo.


Honđo je kasnije morao da proda ovaj mač jer je njegov zamak sa okolnim imanjima potpuno osiromašio. Mač je preko mnogih ruku i vlasnika kroz vekove na kraju stigao do Tokugave lemase, iz Tokugava porodice, careva Japana pred kraj Drugog svetskog rata.


Tokugava je poklonio ovaj neprocenjivi mač kao i 14 drugih istorijski vrednih primeraka policijskoj stanici Mehiro u Osaki, decembra 1945. godine. Zbog raznih vidova podmićivanja i zastrašivanja japanske vlasti su mnoge istorijske umetnine i kulturne vrednosti prodavali američkim okupatorskim vlastima Japana, kao i bogatim američkim biznismenima koji su zarađivali bogatstva na eksploataciji okupiranog Japana.

Tako je Honđo Masamune završio u ruke nekog neimenovanog američkog pojedinca koji ga je prokrijumčario u SAD. Trenutno stanje i lokacija ovog neprocenjivog spomenika kulture nije poznato.


Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
No tags yet.
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page