top of page

KELTI IZ LATENSKE KULTURE

  • Writer: Nenad Mitrović
    Nenad Mitrović
  • Mar 20, 2015
  • 3 min read

LATENSKI RATNICI 2.jpg

Latenska kultura bila je evropska kultura ljudskih zajednica centralne Evrope u mlađem gvozdenom dobu, koja je naziv dobila po mestu La Ten, na severnoj obali jezera Neušatel u Švajcarskoj, gde su pronađena bogata nalazišta keltskih predmeta i grobnica još u 19. veku. Latenska kultura je cvetala od 500. godine do rimskih osvajanja Galije u I veku p.n.e. Obuhvatala je oblast današnje Francuske, Švajcarske, Austrije, južne Nemačke, Češke, Poljske, Slovačke, Mađarske i Rumunije, dakle znatno veću površinu od ranije Halštatske kulture Kelta, što označava širenje keltskog etniciteta širom Evrope.

LaTeneMap.gif


Objasnili smo da su Kelti iz doba Halštata vodili brojne međuplemenske sukobe i ratove. Upravo su ratovi među (susednim a često i srodničkim) keltskim plemenima, kao i revolucije i pobune u samim plemenima, doveli do gašenja Halštatske kulture, ili preciznije rečeno u prerastanje u još ratoborniju i agresivniju Latensku kulturu. Naime, nekadašnji centri Kelta u doba Halštata, poput Hojnebruga i Mon Losoa propadaju pod dejstvom ratnih rušilačkih vihora. Hojneburg je 480. godine p.n.e. postao žrtva požara i pljačke i više nikada nije obnovljen. Nekoliko godina posle toga pala je i prestonica Mon Lasoa. Nepoznati osvajači ostavili su tragove svog rušilačkog besa - statue halštatskih svetilišta ostale su bez glava!

gauls-gallic-people-description.jpg



Propadanje Halštata povezuje se sa promenama koje su se dešavale na Mediteranu. Grčka kolonija Mesalija, u današnjoj Azurnoj obali Francuske, zapala je u krizu izazvanu persijskoj najezdom na helenski svet. A na zapadu je došlo do sukoba između Grka i Etruraca. Zbog toga je strašno trpela trgovina sa Keltskim vladarima soli koji su iznenada ostali bez svojih prihoda. Zbog toga se u keltskom svetu vlasti dočepala nova aristokratija.

0BM3.jpg


Nova plemenska elita Kelta se po više vidova razlikovala od svojih prethodnika. Umesto kola sa četiri točka, statusnog simbola vlara Hohdorfa, došle su dvokolice. O ratničkoj svesti novih gospodara keltskih zemalja govore predmeti pronađeni u njihovim grobnicama, koji se uglavnom sastoje od mačeva, šlemova i kopalja, i koji sada umesto halštatske kraće probodne kame, prate pokojnika na onaj svet.

LATENSKI_MAČ_5.jpg



Čitava ova nova keltska kultura dobija naziva “Latenska” po mestu La Tenu koje se nalazilo na Nojburškom jezeru u zapadnoj Švajcarskoj, a u koje je pronađeno bogato arheološko nalazište. U njemu je po svoj prilici postojalo značajno versko središte na kome su velike količine mačeva, kopalja, štitova i ukrasnih predmeta prinošene na žrtvu i bacane u vodu.

il_340x270.269371899.jpg



U V veku p.n.e. današnji Esen u Nemačkoj bio je jedan od sedišta latenske keltske kulture. Na Majni i Lanu nalazile su se mnoge keltske naseobine i utvrđena mesta u kojima su živeli poglavari keltskih plemena. Iznad svih njih isticala se jedna vladarska loza čija se vlast prostirala dobrim delom zapadne Nemačke i istočne Francuske.

77058.jpg

Srce ovog “kraljevstva” bio je Glauberg, mesto koje se nalazilo severoistočno od Frankfurta. Glauberg se izdizao na brdu visokom 150 metara, i bio je ograđen zidom napravljenim od drveta, zemlje i kamena. U Glaubergu su se nalazile četiri ogromne kamene statue ratnika u oklopu od kože, koji u levoj ruci nose štit a desnu drže na grudima.

LATENSKI RATNIK.jpg



U vreme latenske kulture Kelta granice između Kelta i južnih civilizacija postaju sve poroznije a kontakti sve češći i raznovrsniji. Kelti su bili traženi kao ratnici-plaćenici jer su hrabro i odano služili svoje grčke, etrurske ili kartaginjanske gospodare koji su ih koristili u svojim međusobnim ratovima. Bogatstvo juga međutim doveo je do toga da su neki keltski vladari poželeli da se tamo trajno nasele sa svojim narodom.

GALI, LATENSKI RATNICI.png


 
 
 
Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page