ORUŽJE DANA 12.03.2015. GODINE - POLDRONI, RENESANSNI ŠTITNICI ZA RAMENA
Poldron, poleron, espaleron, bili su sve nazivi za jednu od komponenti pločastog oklopa viteza u doba Renesanse, koji se razvio od srednjevekovnih spoldera (nešto prostijih štitnika) u 15. veku. Kao i slučaju spoldera, poldroni su pokrivali rameni pojas ratnika.
Iako je poldron nastao od starijeg spoldera postojale su brojne (bitne) razlike. Kao prvo, poldroni su bili veći, prekrivajući svojom metalnompovršinom i pazuhe ruku, a vrlo često i delove leđa i grudi. Dakle, to je bio jedan veoma značajan, masivan i suštinski bitan deo oklopa koji se nije ograničavao samo na rame.
Poldron se obično sastojao od jednog velikog poluloptastog komada ploče koji je pokrivao rame (tzv. kop) sa većim brojem slojeva ili lamela, kako bi se oklop dodatno ojačao i bolje zaštitila ruka, vrat i leđni deo.
Na jednom te istom oklopu, posebno onim iz italijanskih metalskih radionica, poldroni su obično bili asimetrični, to jest desni poldron razlikovao se od levog. Naime, desni je obično bio lakši kako bi omogućio bolju pokretljivost ruke, a takođe je imao i prorez odnosno držač sa donje ruke i bočno na grudima, u koji se postavljalo koplje radi bolje stabilnosti i odmaranja ruke.
Pored lamela poldron je mogao da nosi i dodatna ojačanja u vidu ispupčenja, kuglica, pločica itd,, kao i razne vrste figura i dekoracija jer je prostrana površina metalne ploče to dozvoljavala. Poldroni su se ponekad nosili i kao samostalni delovi opreme, u borbama jedan na jedan ili na viteškim turnirima.
Još u doba Rimljana gladijatori su nosili neke vrste samostalnih metalnih naramenica, poput onog kod traksa. Poldroni se pored ovog često javljaju i kao zaštitna oprema ratnika u mitologiji, legendama i savremenoj fantastici (kao oklopi patuljaka i orkova recimo),