top of page

MINDELHAJMSKI MAČ


Luksuzni halštatski mačevi na pragu između Bronzanog i Gvozdenog doba

Prefinjeni mačevi koje nazivamo Mindelhajm tip, bili su poslednji bronzani mačevi Evrope, i verovatno sami zenit u bronzanoj metalurgiji. To je takođe i prvi evropski mač koji je pravljen u gvožđu, što znači da potiče iz najstarijeg Gvozdenog doba Evrope, negde oko 1000-te godine p.n.e. To je bio prvi isključivo posečni pravostrani mač Evrope. Njegove drške od slonovače govore nam o trgovini sa dalekim jugom i Afrikom, a ukrasi od ćilibara o intenzivnim kontaktima sa Baltikom i Skandinavijom. Mindelhajmski mačevi su bili elegantniji i lepši od svih drugih Bronzanih mačeva, sa svojim užljebljenim sečivima i trougaonim vršcima, i ukazuju na doba kada su se u centralnoj Evropi pojavili prvi naoružani konjanici.




U svom tipičnom obliku mač tipa Mindelhajm je veliki, vizuelno krajnje dopadljiv mač, sa prostim umetnim jezičkom i sečivom u obliku lista veoma pažljive i fine obrade, sa većim brojem podužnih žljebova. Oblik jabučice se može nazvati šeširastim, jer je u formi izvrnute zaravnjene kupe. Površina drške je često bila bogato ukrašena urezima geometrijskog i biljnog dizajna. Materijal od kojeg su jabučice pravljene obuhvata bronzu, gvožđe, slonovaču, kosti ili rožnik. Slične šeširaste jabučice javljaju se i kod srodnih tipova mačeva nešto običnijih izgleda.



Mindelhajmska forma mača odražavala je obilje i moć posebne vladajuće klase konjaničkih ratnika. Postojbina Mindelhajm tipa je okolina Salcburg, grada u zapadnoj Austriji gde su trgovci solju vekovima p.n.e. ostvarivali veliko bogatstvo trgovinom. So je tada bio veoma dragocena materija, zvana “belo zlato”. Najbitniji arheološki nalazi u okolini Salcburga ostvareni su u mestu Halštat, gde je otkriveno hiljade grobnica ratnika, neprocenjivo nalazište starije gvozdene kulture Kelta. Tamo je nađeno i mnoštvo prelaznih mačeva - sa bronzanim drškama i gvozdenim oštricama, kao i običniji gvozdeni mačevi kasnijeg doba koje nazivamo Gundelhajm.



Mindelhajmski mač odražava prelazno doba i snažnu trgovinu Halštata sa Mediteranom. Njegov prelep oblik i šare proizvod su kulture na prelazu iz Bronzanog u Gvozdeno doba. Dekoracije i materijali poticali su iz Nordijskog bronzanog doba i Kulture polja sa urnama, dok su drška i funkcija mača pripadali (tadašnjoj) budućnosti) - maču prilagođenom konjaničkom ratovanju. Drška je tu služila ne samo kao protivteg sečivu kojim se dosta mahalo, već i kao čvrsta osnova za široke posečne poteze. Geometrijske šare urezane na Mindlhajm maču zameniće tek floralne i životinjske šare i krive linije Latenskog stila, nekoliko vekova kasnije.



Halštatska kultura postala je most između Bronzanog i Gvozdenog doba Evrope. Upravo u ovom periodu može se primetiti paralelno postojanje bronzanih i gvozdenih mačeva. Štaviše, u nekim slučajevima mačevi su naprevljeni od kombinacije oba metala. Najčešći slučaj kombinovanja jeste gvozdena oštrica + bronzana drška, iako postoje i druge varijacije. Prostiji Gundlingen mačevi bili su pravljeni gotovo isključivo od gvožđa, dok su “plemićki” Mindelhajmci ravnomernije raspoređeni između primeraka od bronze i gvožđa. Više o Halštatskoj kulturi Kelta (i oružju) pročitajte na sledećim stranicama.


Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
No tags yet.
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page