top of page

ORUŽJE DANA 25.02.2015. GODINE - BULOVA, DVOKRAKA INDIJSKA SEKIRA

  • Writer: Nenad Mitrović
    Nenad Mitrović
  • Mar 2, 2015
  • 2 min read

BULOVA2.jpg

Bulova je naziv za veoma neobičan tip bojne sekire - tabarzina - iz Indije novijeg perioda, to jest od 16-19 veka. To je period snažnog uticaja islama pa se bulova sekira mogla naći na širem području Azije i Afrike, uključujući Iran (Persiju), Tursku, ali i Indokinu i Kinu. Međutim, narod koji je bio naročito poznat po primeni dvokrakih bulova sekira zvao se Kondi, i oni su živeli u istočnoj Indiji. Drugi narod za koji se zna da je masovno koristio bulove bio je narod Bil iz centralne Indije.

BULOVA5.jpg


Kondi su u vreme Britanske kolonizacije Indijskog potkontinenta ostali jedan od najizolovanijih i najdivljih plemena ove mnogoljudne zemlje. Od najmlađih dana muški Kondi obučavali su se za rat. U njihova oružja spadali su luk i strele, praćka, sa kojima su bili neobično vešti, ali naročito jedna veoma karakteristična bojna sekira, sa masivnom dvokrakom glavom i lakom gvozdenom drškom. Bulova sekira iz plemena Konda bila je ojačavana mesinganim pločicama i žicom u predelu spoja glave i držalje. Kondi su koristili svoje zastrašujuće sekire protiv krupne divljači i predatora iz džungle, ne ustručavajući se da napadnu ni odraslog medveda ovim oružjem!

bulova11.jpg


Bulova je dakle bila bojna i lovačka sekira određenih indijskih plemena koja je bila sastavljena od dva dela: karakteristične metalne glave sa dva kraka (roga, kraja) i tanke čvrste držalje obično od metala, mada su postojali i brojni primerci od drveta. Tipična dužina sekire bila je nešto malo preko 1 m, a dužina sečiva oko 30-40 cm. Kao takva bulova se klasifikuje kao tabarzin, indopersijska bojna sekira koja je dobro poznata zaljubljenicima u (antikvitetno) hladno oružje.

BULOVA6.jpg


Glava bulova sekire nije imala neki standardizovan uniformni oblik. Naprotiv, dvokrake bulove mogle su biti sasvim široke i rastegnute nalikujući pritom nekoj običnoj bojnoj sekiri ili dugom oružju na motki, ili vrlo skupljene i međusobno bliske rogove čime se približavala po izgledu i funkciji probojnim pijucima/čekićima. Pored toga, rogovi su negde izvijeni ka unutra a negde ka spolja.

BULOVA7.jpg

Kada su rogovi izvijeni ka unutra dobija se karakterističan oblik “brkova”, koji smatramo najtipičnijim predstavnikom bulova sekira. Zbog ove raznolikosti veoma je teško klasifikovati bulove kao udaračko-posečno oružje, jer su mnogi primerci očigledno bili sasvim efikasno korišćeni i za probijanje (pločastih i verižnih oklopa).

BULOVA3.jpg

Bulova sekire su često, povrh svega, imale i kopljasti završetak na gornjem delu, pa su, uz dodatak duže držalje, mogle da posluže kao vrlo versatilno dugo oružje, u borbi protiv konjice.

BULOVA1.jpg

Takve varijante bulove držale su se sa dve ruke. Izvijeni kraci sečiva služili su u povratnom potezu kao kuke kojima su se jahači skidali sa konja. Čini se da su Kondi upravo ovako i koristili svoje bojne sekire u borbi protiv britanskih kolonizatora. S obzirom da je poreklo bulove starije (postoje primerci i iz 16. veka) sasvim je sigurno da su takva oružja korišćena i u sukobima među indijskim plemenima, kao i u borbi Indijaca protiv osvajačkih Iranskih i Mongolskih ratnika.

BULOVA10.jpg


 
 
 
Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page