top of page

ŠLEMOVI TRAČKIH RATNIKA


TRAČKI ROGATI ŠLEM.jpg

Najbitniji tipovi šlemova u primeni među Tračanima bili su dobro poznati tipovi iz stare Grčke i Skitije. To su: 1. halkidski tip, 2. korintski tip, 3.atički tip i 4. skitski tip šlema. I ovde važi zaključak da su šlemovi među Tračanima opstajali dugo nakon izbacivanja iz primene u Grčkoj usled zastarelosti. Tračanima je trebalo dugo vremena za uvođenje savremenijih tipova šlemova.

hornhman.jpg

TRAČKI ŠLEMOVI.png


















TRAKO-BEOTIJSKI ŠLEM - Takođe je uočljiva pojava mnoštva hibridnih tipova šlemova jer su stariji tipovi dopunjivani elementima pomoću zakivaka i vrlo često naknadno i naknadno čekićani i preoblikovani. Jedan od primera hibridnog tračanskog šlema jeste tzv. trako-beotijski model iz Moldavije koji ima kalotu tračkog (frigijskog) šlema i dodatne elemente beotijskog, poput šireg donjeg oboda radi boljeg pogleda za konjanike. Šlemovi su postavljani filcom ili kožom, ili nošeni preko kožnih kapa.

TRAKO-BEOTIJSKI_ŠLEM.png

TRAKO-BEOTIJSKI_ŠLEM_2.jpg


Halkidski tip šlema (sa dve varijante) među Tračanima bio je najčešći u centralnoj i južnoj Trakiji. Pre 350. godine p.n.e. najprimenjivaniji je bila prosta varijanta ovog šlema, sa stilizovanim obrvama. Primerak iz 5. veka p.n.e. ima relativno visoku krunu i izdužene srpaste štitnike za obraze. Ovakvi šlemovi su često bogato dekorisani, što se može videti iz otkrivenih autentičnih primeraka.

TRAČKI HALKIDSKI ŠLEM.jpg

TRAČKI ŠLEM 2.png



















HALKIDSKI KRILATI ŠLEM - Pored osnovnog tipa halkikdski šlemovi se među Tračanima javljaju sa jednom tipično tračkom karakteristikom - krilatim dodacima, odnosno metalnim pločicama u vidu pera koja su dodavana na bočnim stranama šlema.

HALKIDSKI_KRILATI_ŠLEM_2.jpg

HALKIDSKI_KRILATI_ŠLEM_1.jpg

















ROGATI KONJANIČKI ŠLEM - Posle 350. godine p.n.e. u primenu ulazi novija varijanta atičkog šlema. Novi tip je imao dve varijante, sa fiksiranim ili pridodatim štitnicima za obraze. Takav šlem je imao i rogove od bronze kao i elemente za prihvat perjanica u grčkom stilu. Primerak ovakvog šlema nađen je na obali Crnog mora. Takvi komplikovaniji šlemovi su verovatno pripadali plemenitoj konjici i tračkim vođama. Ovakav šlem atičkog podtipa, sa rogovima, nazivamo tračkim konjaničkim šlemom.

TRAČKI ROGATI ŠLEM 3.jpg

TRAČKI ROGATI ŠLEM 2.png

Nakon makedonskog osvajanja Trakije većina šlemova kopirala je trako-frigijske kape, pa su takvi šlemovi bili poznati kao frigijski ili trački. Takav tip šlema smo već opisali u okviru Frigijske (anadolske) civilizacije Gvozdenog doba. Frigijski šlem se preko Trakije pojavljuje i u staroj Grčkoj od sredine V veka.

SHlem11.jpg

Zanimljivo je međutim da, iako je najveći broj ovakvih primeraka nađen u Trakiji u mnogo većem broju nego u drugim delovima sveta, oni ne potiču iz nekog starijeg perioda već iz Helenističke ere (to će po našoj klasifikaciji biti Klasično doba - Makedonska civilizacija). Pravljeni su uglavnom od bronze, ali su neki imali i gvozdene delove. Takvi šlemovi su često imali kreste (centralne, na vrhu šlema), a ponekad i bočne kreste i pridodata pera (kao “krilati šlemovi”), kao i u slučaju halkidskog podtipa.

TRAKO-FRIGIJSKI_KRILATI_ŠLEM.jpg


GLADIJATORSKI TRAČKI ŠLEM - Trako-frigijski tip šlema uticao je i na formiranje oblika šlema koji su nosili gladijatori posebnog tipa Traks-Tračanin u rimskim arenama. Gladijatorski šlem je međutim bio dosta kompleksniji od svog uzora i prilagođen gladijatorskim borbama, a ne borbama na otvorenom terenu.

TRAČKI_GLADIJATORSKI_ŠLEM.jpg


 
Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page