top of page

SKITSKI LJUSKASTI ŠTITOVI


Skiti su pored oklopa i šlemova dosta obraćali pažnje i na kvalitet svojih štitova. Obični ratnici su nosili lagane pletene štitove od grančica breze, poput čuvenog primera štita nacrtanim na predmetima iz grobnice u Solohi. Ovakve štitove ćemo detaljnije upoznati među Tračanima (i nazivati tračkim štitom ili peltom). Oklopljeni konjanici međutim nosili su nešto masivnije štitove sa prednjom stranom od gvožđa.




Ovakvi teži štitovi pravljeni su od punog drveta a zatim oblagani ljuskicama od metala, pa ih možemo nazvati i ljuskastim štitovima. Takođe su postojali štitovi sa po jednom velikom okruglom metalnom pločom sa prednje strane. Metalne ljuskice nisu morale uvek biti preklapajuće, već spojene ivicama, poput slagalice, baš kao lamelarni tip oklopa. Moguće je da je ovakav način oblaganja štitova imao svoj uzor u asirskim lamelarnim oklopima, u vekovima kada su Skiti intenzivno ratovali protiv Asiraca. Krajnji izraz ovakvog oblaganja pleteri metalom jeste puna metalna ploča sa prednje strane štita, što je takođe varijanta koja se javljala među Skitima. Takvi puni metalni štitovi bili su najčešće okruglog oblika i nisu se puno razlikovali od drugih okruglih konjaničkih štitova susednih naroda.



Oblik skitskog štita mogao je dosta da varira i čini se da Skiti samom obliku nisu polagali mnogo pažnje. Oblik je mogao ići od klasičnog srpastog (peltastog), preko zakrivljenog, pasuljastog, pravougaonog, do savršeno okruglog ili elipsastog.


Skitski štitovi kombinovali su prednosti lakih pletenih štitova, sa boljom zaštitom oplate od metala. To je naročito bilo važno konjanicima, koji su inače činili gro skitske vojske, jer je olakšavalo njegovo nošenje tokom jahanja, a istovremeno obezbeđivalo dobar stepen ručne zaštite. Možemo reći da su skitski ljuskasti štitovi bili vrlo uspešni protiv probojnih i posečnih poteza, kao i protiv projektila, dok su protiv udaračkog oružja bili nešto slabiji, ali opet znatno bolji od običnih pletenih štitova.



Tokom jahanja ovakav štit mogao je da se nosi na leđima, pa je tada služio kao neka vrsta leđnog oklopa za telo. Ovo je bilo naročito važno tokom povlačenja i bežanja sa bojišta.


Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
No tags yet.
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page