TRAČKA MAKAIRA
Širom Trakije nađeno je nekoliko tipova zakrivljenih sečiva. Slično tome, likovi prikazi iz Kazanluka pokazuju različite kombinacije dugačkih zakrivljenih mačeva - ono što je Tukidid nazivao “makairom”. Makaira je bilo dugačko sečivo, dvostruko zakrivljeno, prvo ka unutra, kao sika, a zatim i ka spolja, kao sablja što je davalo veoma efikasno posečno oružje. Takvo oružje, samo manjih dimenzija je u staroj Grčkoj u Klasičnom dobu nazivano kopis, dok je najsličnije oružje ipak bila iberijska falkata.
Zbog svih ovih činjenica može se postaviti vrlo verovatna hipoteza da je makaira ustvari nastala od zakrivljenih sečiva Halštatske kulture, to jest konkretno od sike, i da je zatim prilagođena konjaničkom naćinu ratovanja, tako što je sečivo produženo i dobilo složeniju krivinu.
Tračka makaira je bila teško posečno oružje, sa oštricom sa unutrašnje strane krivine. Među Tračanima i drugim narodima Balkana pojavila se početkom Gvozdenog doba, dok je u Grčkoj usvojena nešto kasnije, u V veku p.n.e. To je inače jedan od retkih primera da je tračko oružje služilo kao uzor za starogrčko jer je preuzimanje vojne tehnologije uglavnom išlo u suprotnom smeru.
Dobro sačuvani primerak traćke makaire nađen je blizu mesta Duvanli. Ovakav mač odnosno sablja bila je ipak retko oružje i u Trakiji. Za početak, zahtevala je dosta materijala pa je bila veoma skupa. Makairu su sebi mogli da priušte samo pripadnici tračkog plemstva koji su uglavnom ratovali kao konjanici, što je isti zaključak koji je važio i za prethodno opisane pravostrane mačeve. Obični ratnici iz tračkih plemena koristili su mnogo češće kraća zakrivljena sečiva.
Razlike između makaire i drugih zakrivljenih tračkih oružja, poput sile i romfaje, sastojale su se u tome što je makaira ima šire i duže sečivo, spomenutu dvostruku krivinu, ali ponajviše u tome što je imala štitnik i karakterističan oblik drške (sa kukom na donjem kraju) koji je omgućavao čvršći i rigidniji štitnik. Zbog takve drške makaira nije mogla da se koristi za probadanje kao sika, već samo za posecanje. Zato je bila idealna kao oružje konjanika.
Makairu kao staro posečno oružje Evrope opisali smo na stranici: MAKAIRA.