top of page

MLAĐI TIPOVI TRAČKIH OKLOPA –KOMPOZITNI OKLOPI, LJUSKASTI OKLOPI, PTERIGE, TRAKASTI OKLOP, BOJNI OPA


Generalno se može zaključiti za tračansku vojsku da je zaostajala po par vekova ili decenija za svojim susedima i da su u primeni bili tipovi oklopa koji su u Grčkoj već bivali zastareli. Takođe, karakteristično je i to da su Tračani dosta kombinovali elemente istoka i zapada, i da je njihov oklop često bio kompozitnog sastava. Kasnije Tračani sve više preuzimaju ratnu opremu Rimljana, što je gotovo isključivi tip ratne opreme među Tračanima u poslednjim vekovima stare ere.

Ipak najjači uticaj Tračani su trpeli od Skita od kojih potiče kompozitni tip oklopa. Kompozitni trački oklop najčešće je imao kožnu podlogu, na koju su dodavana metalna ojačanja u vidu ploča, „pupkova“ ili ljuskica. Takvi kompozitni oklopi često su imali na donjem delu pterige – kožne trake ili pera koja su služila kao mekši tip zaštite.

Neki trački ratnici nosili su široke bojne opasače koji su svojim širinom dobro štitili gotovo čitav stomak i leđa. Takvi opasači ličili su na urartske bronzane primerke iz perioda oko 600. Godine p.n.e. i njih su sasvim sigurno doneli Skiti u oblast Balkana. Podloga ovakvih opasača bila je od koža. Danas nije sasvim jasno da li su ovakvi opasači nošeni preko prsnika ili kao zamena za prsnik.


Umesto krutog okovratnika trački metalni prsnici imali su niski gornji obod zbog čega je gornji deo grudi bio praktično izložen. Takva „rupa“ u oklopu pokrivana je srpastom pločom, koja je često fino ukrašavana. Ovakvi pridodati okovratnici služili su i kao statusni simbol, a postoji verovatnoća da su nošeni i samostalno, bez prsnika.

Poznato je iz istorije da je ovakav gvozdeni okovratnik nosio Aleksandar Veliki u Bitci kod Gaugamele. Ova ploča je vezivana oko vrata i stezana na leđima metalnim žicama. Opet naglašavamo da je telesni oklop uglavnom bio ograničen na pripadnike plemstva i na vojne zapovednike.


Od Skita je preuziman ljuskasti tip oklopa. Skiti su bili poznati po tome što su metalne ljuskice stavljali kako na prsnike, tako i na šlemove, štitnike za butine i potkolenice, i na svoje ručne štitove. Takve elemente otkrivamo i u tračkim arheološkim lokalitetima, i to češće na severu Trakije nego na jugu.

Druga česta forma severnotračkih oklopa jeste kompozitni oklop od metalnih traka koji je spajan sa kožnom podlogom pomoću bronzanih alki. Takav oklop pravljen je po uzoru na trakaste odnosno rascepljene štitnike za ruke i noge skitskih konjanika. I ovakvi oklopi su često imali pridodate gvozdene okovratnike i gornje prsnike.

Kompozitni tip oklopa tračkih ratnika poslužio je svakako i kao uzor za zaštitnu opremu jednog posebnog tipa gladijatora u starom Rimu koji se zvao Traks - Tračanin. Oprema Tračanina je često bila sklopljena od labavo povezanih komada oklopa, različitih tipova izrade.


Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
No tags yet.
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page