top of page

TRAČANI - VELIKI NAROD GVOZDENOG DOBA NA ISTOČNOM BALKANU

  • Writer: Nenad Mitrović
    Nenad Mitrović
  • Jan 29, 2015
  • 3 min read

TRAČANI_CIVILIZACIJA.jpg

Tračani su grupa Indoevropskih naroda koji su naseljavali veliku površinu u jugoistočnoj Evropi. Sa severa su se graničili sa Getima (Dakomezijska grupa naroda) i Skitima, na severozapadu sa Keltima, na jugozapadu sa Ilirima, dok su na jugu bili narodi Stare Grčke a na istoku Crno more (Pont). Herodotov opis Trakije i Tračana – „Ispred Skitije prema moru nalazi se Trakija... Niko nije u stanju da kaže šta se nalazi severno od ove zemlje i ko tamo stanuje... Tračani su, posle Indusa, najveći narod na svetu... Imaju mnogo imena, prema različitim delovima Trakije, a običaji su im svima skoro isti...“ Trakija je tako u antičko vreme obuhvatala sve zemlje od severne obale Egejskog mora do Dunava i od zapadne obale Ponta do reke Aksios (Vardar), dok planina Hem (Balkan) označava severnu granicu Trakije u užem smislu.

TRAČANI - KARTA.jpg


Zbog indoevropskog karaktera tračkog jezika, počeci istorije Tračana se povezuju sa prodorima Indoevropljana na Balkansko poluostrvo, i sa ranim trako-kimerskim seobama. Izgleda da su Tračani u najstarijoj prošlosti pripadali najdrevnijem sloju iransko-skitskog stanonivštva (Kimeraca) koje se pod navalom mlađih skitskih naroda preselilo na Balkan. Ti pokreti odigrali su se u ranom bronzanom dobu, tokom III i početka II milenijuma p.n.e. Grci su poznavali Tračane već od XIV veka p.n.e.

TRAČANI_RATNICI.JPG


O prošlosti Tračana govore i arheološki podaci: među bronzanim oružjem koje je nađeno na tračkim teritorijama zastupljeni su rapiri istog oblika i kvaliteta izrade kao i mikenski, pravljeni između 1500. i 1200. godine p.n.e. Međutim, područje Balkana bilo je veoma etnički nemirno i promenljivo, jer su se tuda kretali brojni narodi (od kojih su se neki i zadržali) poput Briga (Frigijaca), Meza, Trera, Bitinjana. Tek posle grčke kolonizacije severne obale Egejskog mora došlo je do konačne stabilizacije stanovništva Balkanskog poluostrva i od tog trenutka mogu se pratiti Tračani i njihova istorija.

Dolon.jpg


Prvi kontakti Grka sa stanovnicima Trakije ostvareni su verovatno već tokom druge polovine II milenijuma p.n.e. što se i spominje u grčkim mitovima, kao i epovima Ilijadi i Odiseji. Tračani su tako oduvek bili neprijateljski nastrojeni prema Grcima i ovi su ih smatrali svojim arhineprijateljima. Grčki junaci i bogovi bili su u Trakiji veoma rđavo primani. Tako je Trački kralj Diomed svoje besne kobile hranio ljudskim (grčkim) mesom, dok su kraljevi Terej i Finej bili otelotovrenja grubosti, siledžijstva i nasilništva.

TRAČANSKI_KONJANIK_U_BORBI_PROTIV_GRČKOG_TEŠKOG_PEŠAKA.jpg

Uz ove mračne strane prirode Tračana jasno je međutim istaknuto i njihovo veliko junaštvo. U Trojanskom ratu Tračani su bili saveznici Trojanaca i ljuti neprijatelji Grka, ali ih Homer opisuje gotovo pozitivno. Njihov kralj Res stigao je pred Troju naoružan zlatnim oružjem i sa konjima beljim od snega. Tračani su dakle i u klasično doba Grčke zadržali brojne odlike homerskog načina života (starijeg gvozdenog doba) i kulturno i civilizacijski su zaostajali za Grcima.

TRAČANI_KONJANICI.jpg


Već smo objasnili da naziv „Tračani“ ustvari nije označavao nijedno pleme posebno, već širok skup povezanih plemena, od kojih su neka bila veoma velika i moćna, gotovo kao posebni narodi. Od tračkih plemena su tako najpoznatiji bili Sinteri na ostrvu Lemnu, Kikonci između planine Balkan i ušća Dunava, Odrizi u centru Trakije, istočno od njih prema moru Asti i Tini, južno Apsinti i Dolonki a zapadno Besi. Oblast Rodopskih planina naseljavali su Satri, a jugozapadno prema Egejskom moru Bistonci.

TRAČKA_PLEMENA.jpg


Na severoistoku prema Getima i Dunavu živeli su Koilaleti, Nipsi i Krobizi. Velika tračka plemena – Odrizi, Besi, Krobizi – sastojala su se od niza manjih plemena, tj. predstavljala su plemenske saveze na čijem je čelu stajao kralj. Narod je živeo po selima a plemenska aristokratija u utvrđenjima, koja su podizana još na prelazu iz Bronzanog u Gvozdeno doba. U Tračane su se ubrajali i Brigi, narod koji se preselio u Malu Aziju, gde su postali poznati kao Frigi (Frižani), stvarajući moćnu državu nakon pada Hetita.

TRAČANI_ODRIZI.jpg


Ali kakvi su bili Tračani kao narod? Tukidid spominje sklonost Tračana da gomilaju blaga, njihovu potkupljivost i lakomost. Zna se da su nosili odeću od konoplje, duge košulje i ogrtače, koja je bila šarena i jarkih boja, a na glavi su imali kape od lisičijeg krzna, a na nogama obuću od jelenje kože. Bili su naoružani na različite načine: neka plemena imala su koplja za bacanje, kratke mačeve i male štitove od pleteri, druga su bila naoružana dugim mačevima, odnosno sabljama. Kraljevi su nosili bojnu opremu od zlata i srebra. Herodot kaže da bi Tračani bili najmočniji od svih naroda da nije bilo jedne kobne mane u njihovom karakteru – obožavali su da se međusobno bore i sukobljavaju!

TRAČANI_RATOVANJE.jpg


 
 
 
Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page