LIDIJSKA VOJNA TEHNOLOGIJA I NAORUŽANJE
Lidijci su bili poznati po svojoj gvozdenoj metalurgiji, kao u ostalom I sva druga relativno uspešna I stabilna kraljevstva Gvozdenog doba. Pored ovoga poznato je da su lidijski kraljevi cenili I koristili usluge “pametnih ljudi”, inženjera, kako bi ih danas zvali. Jedan od takvih bio je I Tales iz Mileta, koji je prilikom vojnog pohoda lidijske vojske u Kapadokiju skrenuo tok reke Halis, tako da konjica u vojsci kralja Kreza može da je pređe. Smirnu su Liđani napadali pomoću zemljanih platformi, dok je glavni grad Sardis bio utvrđen masivnim zidovima od cigli I blata.
Metalska industrija je bila ipak najrazvijenija I Liđani su koristili gvožđe za izradu brojnih delova ratne opreme. Grčki izvori navode kako su kimerske ratne poglavice nakon poraza od Alijata okovane u gvozdene lance za noge.
Generalno, tipovi vojnih jedinica I njihovog naoružanja, bili su pod snažnim uticajem Grka, ali I Pesijanaca sa druge strane. Brojni stranci u Lidiji, posebno Jonski Grci, Karijci pa čak I Egipćani, služili su kao pripadnici teške pešadije, bilo kao plaćenici ili kao poluslobodni državni vojnici. Takvi vojnici nosili su metalne šlemove različitih egejskih tipova, zatim zvonaste metalne prsnike ili neki tip linotoraksa sa ojačanjima , kao i velike okrugle štitove od bronze. Na nogama su imali bronzane kostobrane.
Već smo spomenuli da je kralj Alijat prilikom opsade grčkog grada Smirne koristio zemljane nasipe visine 20 metra, što je omogućilo lidijskoj vojsci da se popne na zidove, kao I da njihovi strelci I praćkaši zauzmu više položaje od branioca grada. Čini se da su ovakve tehnike opsađivanja I utvrđivanja gradova gajene u Lidiji pod velikim uticajem Asiraca koji su bili tadašnji saveznici Lidije.
Lidijci su takođe bili čuveni po svojim konjima, jer je plemstvo masovno gajilo konje na svojim imanjima, pri čemu su mogle da se stvaraju veoma snažni odredi konjice. Pisani izveštaji ukazuju da su Liđani možda među prvima na svetu koristili neku “polutešku” konjicu naoružanu dugim kopljima za probadanje, I to na osnovu asirskog uzora. Lidijska konjica borila se u gustoj formaciji sa nekoliko hiljada zbijenih konjanika, što je bila veoma moćna vojna sila. Još jedna životinja koja je masovno korišćena u ratu jeste pas. O lidijskim ratnim psima ćemo pisati posebno.