ORUŽJE DANA 24.01.2015. GODINE – FALKION, EVROPSKA ŠIROKA SABLJA IZ SREDNJEG VEKA
Falkion (reč koja potiče od francuske fošon i latinske falks – „srp“) je naziv za jednoručno, jednosečno oružje, tip mača ili sablje koji je korišćen u Evropi Srednjeg veka. Falkion podseća na persijski šimšir i kineski dao, i verovatno od njih i potiče.
Što se tiče konstrukcije i dejstva, falkion spaja težinu i snagu sekire sa brzinom i pokretljivošću mača u borbi. Falkioni su pravljeni u različitim oblicima, u dužem vremenskom intervalu, sve od 11. do 16. veka. Kod nekih varijanti falkion liči na germanski nož/bodež pod imenom saks, a kod drugih više na sablju ili mačetu sa štitnikom.
Dva osnovna podtipa falkiona jesu: 1. Falkioni za odsecanje i 2. Šiljati falkioni. Prvi podtip jeste onaj sa masivnijim širim sečivom, poput satare za meso ili mačete. On je vremenski bio ograničen na 13. i 14. vek. Većina falkiona međutim pripada šiljatom tipu koji liči više na sablju. To su manji primerci težine do 1 kg i dužine do 1 metra. Takvi falkioni su definitivno nastali po uzoru na tursko-mongolske kilije koji su se pojavili na granicama Evrope u 13. veku. Šiljati falkioni korišćeni su sve do 16. veka.
Danas se smatra da su falkioni bili lošijeg kvaliteta i statusa od dužih i skupocenijih mačeva. Moguće je da su falkioni korišćeni podjednako često i kao alatke, kao neki vid sekire. Iako se generalno smatraju oružjem siromašnog seljaštva neki primerci pripadali su i plemićkim ratnicima i vitezovima. Tako postoji vrlo fino i detaljno zlatom ukrašen falkion iz 16. veka koji je pripadao Kozmu de Medičiju, Nadvojvodi Toskane.