ZLATNI OKLOP KARIJSKOG ZAPOVEDNIKA NASTESA
Homer je u svojoj Ilijadi zabeležio postojanje naroda Karijaca iz Anadolije, za koje je tvrdio da su etnički povezani sa Lelezima, starim egejskim stanovništvom. Time Homer implicitno kazuje da su Karijci bili na nižem nivou tehnološkog I vojnog razvoja od gvozdenih grčkih plemena, što se odnosilo I na zaostale načine I taktike ratovanja. Karijci su bili saveznici Trojanaca u ovom opštem ratu, baš kao I ostali maloazijski narodi. Pored ovoga dato je još nekoliko detalja. Karijce je predvodio kralj I ratni vođa Nastes, uz pomoć svog brata Amfimahusa (“koji ume svestrano da se bori” – pretpostavlja se da se ovo odnosi na činjenicu da su tek neki ,ne I svi, Karijci umeli da se bore i kao čarkaši I kao teški kopljanici u falangama).
Karijci se nisu posebno sjajno istakli u Trojanskom ratu. Nastesovo ime se doduše nabraja na spisku istaknutih heroja učesnika u ratu, ali Homer iznosi I neke druge ne toliko laskave informacije o ovom karijskom vođi Karijaca. Naime, osim što su prvi narod u Ilijadi koji je spomenut kao varvarski (“koji ne govori grčkim jezikom”). opisano je kako se Nastes na bojnom polju pojavio opremljen u previše gizdavoj ratnoj opremi, kojoj nije bilo mesta na takvom ozbiljnom događaju. Naime, Homer kaže da je ovaj izgledao kao nakinđurena curica zbog zlatnog oklopa, ili zlatnih ukrasa na svom oklopu. Time se umanjuje njegova muškost I manje više predviđa njegova sudbina.
Naime, nakinđureni oklop bio je I razlog zbog kojeg je Nastes poginuo. Kako je takav deo opreme bio nezgrapan I težak Nastes je u jednom trenutku pao u vodu neke reke, što ga je onemogućilo da se valjano odbrani od napada Grka u tom trenutku. Zbog toga je pao pod udarcima oružja Ahila koji mu je uzeo zlato sa mrtvog tela, bilo u obliku celog oklopa, ili samo neki elemenata.
Ako ove informacije povežemo sa našim znanjem o tipovima oklopa koji su korišćeni tokom Trojanskog rata, možemo izvesti sledeće pretpostavke. Nastes je tako mogao da nosi:
Puni pločasti prsnik u potpunosti izrađen od zlata, tipa zvonastog prsnika, preteče “mišićavog” prsnika;
Puni pločasti prsnik od bronze, sa ojačanjima I ukrasima od zlata;
Ljuskasti prsnik sa nekim ili svim ljuskicama od zlata;
Neki kombinovani tip oklopa (kao iz filma “Troja”), poput kombinacije zrcala I ljuskastog ili lamelarnog oklopa, gde bi prednja ploča I dodatni ukrasni elementi (“pupkovi”) bili od zlata.
Stručnjaci za prevod Ilijade sa starogrčkog slažu se u tome da je veća šansa da je Homer spominjao zlatne ornamente na oklopu, a ne oklop od zlata, što je I logično jer bi takav predmet u celosti izrađen od zlata bio pretežak da ga nosi čovek, a osim toga bio basnoslovno vredan. Naš izbor ovde pada na neki kombinovani tip oklopa – pune ploče, ljuskice I kožni elementi – sa pridodatim zlatnim ukrasima.