ORUŽJE DANA 07.01.2015. GODINE – GOEDENDAG („DOBAR DAN“) DUGAČKA TOLJAGA SA ŠILJCIMA
Goedendag je bio naziv za oružje koje su koristili pripadnici flamanske milicije u 14. veku, naročito tokom Francusko-flamanskih ratova. Zanimljivo je uopšte kako je ovaj naziv nastao. Naime, tokom pobune seljaštva i zanatlija u Brižu 1302. godine protiv francuske vlasti, pobunjenici koji su masovno nosili ovakvo napravljeno oružje pozdravljali su prolaznike na ulici pozdravom „Dobar dan“ i ubijali svakog ko bi odgovorio na francuskom, ili sa francuskim akcentom. Flamanci su u stvari svoje oružje zvali prosto „toljaga sa šiljcima“.
Drvena držalja imala je oko pet stopa (150 cm), sa prečnikom od 10 cm, dakle deblje od uobičajene držalje za koplja ili sekire recimo. Držalja se dodatno širila pri onom kraju gde se stavljao metalni šiljak. Razlog za ovako masivno oružje je što je njegova efikasnost zavisila ne toliko od probojnog koliko od udarnog dejstva, kao i kod svake druge toljage ili buzdovana.
„Dobar dan“, kako je bukvalan prevod ovog oružja, bio je u suštini toljaga ili buzdovan, sa pridodatnim kratkim masivnim kopljem na metalnoj glavčini. Vrlo često je metalna glava imala i bočne kraće šiljke koji su korišćeni za probijanje pločastih oklopa.Goedendag su vrlo efikasno koristili stanovnici bogatijih gradova Flandrije protiv Francuskih vitezova u Bitci kod Zlatnih mamuza, u julu 1302. godine. Šiljatim delom su se vitezovi obarali sa konja, da bi se masivnim krajem, sa pridodatim bočnim šiljcima dokrajčivali na zemlji. Bio je to još jedan dokaz u istorijskom nizu da je slavno doba vitezova prošlo, i da otpočinje novo doba masovnih seljačkih vojski, baš kao što su to dokazali i đenovljanski strelci sa samostrelima.Goedendag smo u okviru klasifikacije na našem sajtu „Hladno oružje kroz vekove“ svrstali u dugačko oružje na motki, sa osnovom buzdovana.