top of page

ANADOLSKI MEZI (MIZI, MUŠKI, MOŠI, MEŠEHI)

Mezi su bili plemenski savez getskog (dačanskog) porekla koje je još od Bronzanog doba živelo u jugoistočnoj Evropi I na Balkanu. Nakon raspada Hetskog carstva Mezi su se preselili južnije, preko Bosfora, na teritoriju Anadolije, I to konkretno u Kapadokiju, prateći migracije drugih (srodnih) naroda, poput Frigijaca, Bitina I dr. Jedan deo Miza je nastavio I dalje I stigao čak do Tigra I Eufrata, dolazeći tako u kontakt I neizbežni sukob sa Asirskim carstvom. Asirci su ovaj narod nazivali Muški. Mizijci su se vekovima održali u području Anadolije I učestvovali u stvaranju Jermenske nacije.

getic_moesi_akontistai.png
thracmp4.GIF

Narod Muški tako svrstavamo u Gvozdeno doba razvoja. Muški se ne javljaju u hetskim izvorima, što znači da se nisu preselili u Anadoliju sve do raspada Hetskog carstva. Njih su međutim poznavali svi bitniji stari narodi Gvozdenog doba, poput Grka (Mezi sa Balkana, po kojima je I čitava oblast a kasnije I rimska provincija dobila naziv Mezija), Hebreja (to su bili Mešehi iz Biblije), Asirci (koji su ih poznavali kao istočne I zapadne Muškije) itd.

10506879_10152708931144839_7504310275031770559_o.jpg

Istočni Muški su se naselili u anadolskoj zemlji Kapadokiji. Još uvek nije sasvim jasno da li su u taj deo sveta došli sa istoka, iz oblasti Crnog mora, ili sa zapada, ali se zna da su na svom višegeneracijskom putovanju ostavili tragove I u Troji I u državi Urartu, pa je druga hipoteza izvesnija. Na taj način Muški se povezuju sa jermensko-frigijskim migracijama, I to sa područja Balkana. Sa Hurima I Kaskama Muški su napali Asirske provincije Alzi I Puruhuzi, oko 1160. godine p.n.e. ali su ih Asirci porazili I odbili nazad, I to 1115. godine pod vladom asirskog cara Tiglat-Pilesera I.

image3829.jpg

U 8. Veku Muški se spominju kao saveznici Frigijaca ili čak kao jedan jedinstven narod pod vlašću kralja Mite (grčki Mida). Tada su se Muški udružili sa anadolskim gradovima Tabalom I Karhemišom protiv Asirije. Njih sve zajedno je međutim porazio car Sargon, koji je provalio u Karhemiš I poterao Mitinu vojsku nazad u zapadnu Anadoliju. Tabal je ubrzo nakon toga postao asirska provincija. 709.

1957905-midas (1).jpg

Godine Muški se ponovo pojavljuju na istorijskoj pozornici kao saveznici Asirije. Car Sargon naziva Mitu svojim prijateljem. Čini se da je frigijsko-mezijski vladar ovo zaslužio odustajući od saveza sa Urartuom, koji je jedini mogao da sruši asirsko carstvo u to doba.

kavkaski strelci.jpg

Maloazijski istoričar Hekatej iz Mileta (550-476. Godine p.n.e.) govori o Mošijima koji žive pored Hura (Mitanaca) I govore kolhidskim (gruzijskim) jezikom. Ovde saznajemo ponešto I o ratnoj opremi Mošija. Naime, Hekatej je zabeležio da ovi nose drvene bojne kape, zatim štitove (pelte?) I mala koplja sa nesrazmerno velikim metalnim glavama. Ovo su svakako bila koplja za bacanje, tj. džiliti po kojima su sva getska I tračka plemena bila inače poznata.

phrygia.gif


Mezi naseljeni u Aziji brzo spadaju na margine civilizacije kada propadnu pod rušenjem od strane Kimerskih hordi. Ovo pleme je kasnije ušlo u Ahamenidsko (persijsko) carstvo kao 19. satrapija. Iz kasnijih grčkih izvora saznajemo samo da su se azijski Mezi održali u uskom području oko Crnog mora, bivajući uglavnom pokoreni od Kolhiđana I Iberijaca.

persian_army_by_hoseyn.jpg

Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
No tags yet.
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page