HETSKE BOJNE KAPE
Kape hetskih ratnika potiču iz najstarijeg doba, još iz onog vremena kada su se Heti izdvojili iz indoevropske porodice naroda i krenuli svojim putem na jug, ka novoj domovini u Anadoliji. Kao i drugi indoevropski (arijski) narodi Heti su, bilo ratnici ili stočari, nosili kape koje su pravljene od kože i krzna, i koje su bile neupradljivog oblika. Za razliku od skitskih kapa koje su bile šiljate i visoke, i frigijskih koje su bile specifično zakrivljene unapred, hetske kape bile su relativno plitke, to jest ne mnogo duboke, sa ravnim okruglim obodom i štitnicima za uši, zadržavajući jedan prilično običan izgled.
Vidi se njihova dugačka raspuštena kosa, od šlema do polovine struka. Kosa nekih ratnika je ravna a nekih upletena. Zbog dugačke kose Egipćani su Hete, te čudne visoke i bledolike osvajače sa severa pogrdno zvali “Žene-ratnici”. Danas se pretpostavlja da dugačka kosa koja se upletala ispod šlema nije puštana čisto radi mode već da je kod hetskih ratnika imala i zaštitnu funkciju, protiv strela, udara koplja ili mača.
I pored svoje običnosti hetske kape pravljene su u dve varijante:
1. sa okruglim plitkim vrhom;
2. sa šiljatim vrhom.
Tokom vekova se među Hetima razvila vojna tehnologija pa su hetski ratnici počeli da koriste i metalne šlemove. U letnjim mesecima međutim Hetske trupe trudile su se da se što manje opterete oklopima i ratnom opremom. Tokom marša bi verovatno nosile neke lakše zaštitne kape, i to samo u onim delovima neprijateljske teritorije gde očekuju iznenadne napade i zasede.
Hetske bojne kape zadržavale su tipičan izgled hetske nošnje, uz dodatak metalnog obruča koji je znatno doprinosio stabilnosti na glavi i jačini kape. Kožna kapa se za metalni obruč učvršćivala pomoću metalnim zakivaka. Ovakva bojna kapa bila je relativno dobra zaštita protiv posečnih a delimično i probojnih udaraca ali veoma slaba protiv tupih udaraca u glavu, jer mekani materijal kape nije uspevao da zadrži masu udarca, pa su hetski ratnici sasvim sigurno prilikom zadobijanja udaraca od kamenih i bronzanih buzdovana trpeli teške a često i smrtonosne povrede. Zbog toga se u mlađim vekovima Hetskog carstva hetski ratnici prikazuju isključivo sa metalnim šlemovima.
Kape od kože su međutim i dalje bile vrlo popularne jer su bile lake za izradu. Da bi se ove ojačale Heti su često na njih stavljali metalne ljuskice, čime je nastao ljuskasti tip bojne kape/šlema.