top of page

LUVIJSKI KUKASTI (UNAPRED ZAKRIVLJENI) MAČEVI

Ovakav tip specifičnog I geografski vrlo ograničenog oružja nastao je u Gvozdenom dobu među pripadnicima luvijske grane naroda u Anadoliji. Njega su nosili pripadnici pisidijskih brđanskih odreda, kao I karijskih teških pešaka. Pretpostavlja se da je I ovaj tip krivog mača nastao od kopeša (ili od tračkih krivih sečiva?), tog najstarijeg zakrivljenog oblika dužeg sečiva, I da je u južnoj Anadoliji vremenom zadobio svoj karakteristični oblik koji će se istorijski pokazati kao neefikasan I nepraktičan, pa ga nećemo često sretati, osim možda u nekim primerima iz dalekog istoka, iz Kine konkretno (kukasti mačevi kao oružje iz kungfu borilačke veštine).

post-15682-0-81799200-1392869884.jpg

S obzirom da se luvijski kukasti mač po prvi put javlja u starije Gvozdeno doba, možemo ga morfološki I geneološki povezati sa nekim drugim veoma bitnim krivim sečivima tog doba, poput makaire, kopisa I falkate, ili sa tračkim I getskim dugim krivim sečivima, kao što je to bila sika ili romfaja.

800px-Falx_bgiu (1).png

Luvijski ili anadolski kukasti mač odlikuje se pre svega veoma zakrivljenim vrškom, I to ka napred, kao neka vrsta posečne kuke, kao što mu I samo ime kaže. Takav oblik je bio upravo suprotan zakrivljenju sečiva tipa sablje, pa je njime bilo veoma teško I komplikovano načiniti običan posečni potez. Naime, prvi dodir sa površinom oklopa ili tela protivnika koji se udara kukasti mač ostvaruje upravo sa zakrivljenim vrškom, koji se duboko zabija, I onemogućuje dalje “klizanje” sečiva po površini. Zbog toga je kukasti mač, pretpostavljamo, bio više korišćen za odsečne pokrete, odnosno za poteze kojima se u potpunosti odsecala ruka ili noga protivnika.

pisidian-hillman.jpg

Ovo je bila I glavna ideja u pozadini veoma specifičnog oblika luvijskog kukastog mača. Takvi udarci su međutim, razumljivo, bili veoma teški I zahtevali dosta fizičke snage. U slučaju da kukasti mač ne prođe sasvim kroz prepreku, postojala je velika šansa da se zaglavi I da ispadne iz ruke ratnika koji ga drži. Kada bi udarac bio uspešan, međutim, nanešena rana je bila stravična I verovatno instantno dovodila do smrti, bilo od traume ili od krvarenja. Po samom načinu primene određene paralele možemo pronaći sa udarcima mačete ili renesansnog evropskog falkiona.

O-SWORD1.jpg

Što se tiče istorijskih dokaza, o luvijskim kukastim mačevima ne postoje gotovo nikakvi pisani dokazi, pa njegovo postojanje ostaje tek klimava pretpostavka zasnovana na nekim šturim likovnim predstavama. Zna se međutim da su grčki ratnici u Trojanskom ratu silno strahovali od likijskih “džinovskih kuka” koje su kidale meso (po Homerovoj Ilijadi), što se može, uz određeni stepen mašte, povezati sa luvijskim kukastim mačevima o kojima pričamo.

post-15682-0-22810600-1392869150.jpg

Objavljene stranice:
Najnovije stranice:
Arhiva:
Pretraga po ključ. rečima:
No tags yet.
PRATITE NAS
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page