FRIGIJSKE BOJNE KAPE
Frigijska kapa je mekana kupasta zaštita za glavu, sa vrhom koji se povija unapred, koji je u starini povezivan sa stanovnicima Frigije, regionom u centralnoj Anadoliji. U savremenoj umetnosti se naziva I kapa slobode jer su kapu takvog oblika nosili oslobođeni robovi u starom Rimu. Baš kao što su I stari Skiti I drugi iranski narodi imali kape (I ostale komade odeće) autentičnog dizajna (skitska kapa je bila visoka, sa uspravnim vrhom) , tako su I Frigijci bili poznati po svojim krivim kapama od filca, kože ili krzna.
Stari Grci su još od najstarijih vremena bili upoznati sa stanovnicima istoka, među njima I sa Frigijcima, I sa njihovim načinom odevanja, konkretno sa figijskom kapom. Za stare Grke, frigijsku kapu su nosili nekulturni varvari iz Azije. Takav oblik kape su oni šire povezivali ne samo sa Frigijcima, već I sa Trojancima a kasnije I Persijancima. Sami Grci iz nižih slojeva društva nosili su kape sličnog oblika, kupaste, ali pliće od skitskih, I bez zakrivljenog vrha. Takva kapa zvala se pilej. Frigijci su u grčkoj umetnosti prikazivani isključivo sa svojim karakterističnim kapama.
Frigijske kape zakrivljenog vrška verovatno imaju pradavno poreklo, još od onda kada je čovek na prostorima Evroazije počeo da koristi krzno I kožu životinja za oblačenje. Konstrukcija frigijske kape je sasvim jednostavna, pa ipak veoma upotrebljiva. Komad obrađene kože I krzna, ili grudve životinjskih vlakana (filc) se oblikovao u kupasti oblik srednje dužine, gde se vršak vremenom sam povijao unapred.
Filc je netkani materijal koji se dobija presovanjem vlakana životinjskog porekla. Dok su neki tipovi filca veoma mekani, neki su dovoljno jaki da mogu biti upotrebljavani kao odevni pa čak I kao građevinski materijal. Može biti bilo koje boje, veličine i oblika. Filc je jedan je od najstarijih materijala poznatih čoveku. Tehnologija izrade je starija od tkanja i pletenja, ali filc još uvek prave nomadski narodi u Centralnoj i severnim delovima Istočne Azije, gde se koristi za ćebad, šatore i odeću; neki od tih proizvoda su tradicionalni, kao što je jurta, različite kape I obuća.
Frigijsku kapu su nosili I ratnici u boj kao deo standardne opreme, jer je kvalitetno izrađeni filc imao relativno dobre zaštitne karakteristike (u odnosu na masu kape), pre svega protiv posečnih I udaračkih poteza, dok je sa druge strane bio veoma slab protiv probojnog oružja. To je u svakom slučaju bila osnovna meka zaštita glave ali baš zbog toga lagana I prijatna za nošenje. Kako bojna kapa frigijskog tipa ni u kojem slučaju nije mogla da zaštiti ratnika od napada u oštrijoj bliskoj borbi ona je pre svega bila ratna oprema lakih čarkaških jedinica, kao I strelaca na konjima.
One frigjske vojne jedinice od kojih se očekivalo da prihvate borbu prsa u prsa morale su biti opremljene nekom kvalitetnijom zaštitom za glavu pa se pretpostavlja da je Iz tog razloga I nastao šlem frigijskog tipa, koji po obliku u potpunosti imitira filcanu bojnu kapu, a koji je pravljen od metala (bronze). I ovde vidimo sličnost sa skitskom kapom, jer kako je ona služila kao uzor prostom kupastom šlemu, tako je I frigijska kapa služila kao uzor frugijsko-tračkom unapred zakrivljenom šlemu.