ASIRSKI ŠILJASTI I IZDUŽENI LISTASTI MAČEVI
DUGAČKI USKI, ŠILJASTI MAČEVI
Prva grupa mačeva odnosi se na primerke iz 9. veka p.n.e. Koji su česti na reljefima Ašurnasirpala II i Šalmanesera III. Ovi mačevi su duži i vitkiji od kasnijih primeraka i karakterišu se bogatim dekoracijama na rikasu i kanijama, i to u obliku lavljih glava ili spiralnih kuglica.
Drške ovakvih mačeva su okrugle sa jabučicom u obliku kugle ili lopte. Sečivo se blago sužava od samog početka sve do vrška. Dužina ovih mačeva ne može se utvrditi sa sigurnošću. Na osnovu malog broja slika koje pokazuju isukane mačeve ovog tipa čini se da nemaju veću dužinu od 60-70 cm.
ASIRSKI MAČEVI U OBLIKU IZDUŽENOG LISTA
Drugi tip asirskih mačeva definiše se svojim oblikom u vidu izduženog lista biljaka. To su još kraći tipovi sa masivnijom oštricom. Potiču takođe iz devetog veka i vezuju se za vladavinu asirskog cara Tiglat-Pilesera III. Drška i jabučica su pojednostavljeni razvojni oblik u odnosu na šiljaste asirske mačeve. Ovakvi listasti mačevi bili su standardno oružje asirskog carstva u dužem vremenskom periodu, sve do vladavine cara Ašurbanipala.
Postoje brojne varijacije ovog tipa. Drška se sastoji od okruglog hvata sa štitnikom (krstom) iznad, i sa velikom jabučicom na donjem kraju. Jabučice su često blago zaobljene kao kape pečuraka. Kod jednog primerka drška se pokazuje kao ispupčeni disk. Ašurbanipalovi reljefi takođe pokazuju da je došlo do kraja trenda smanjivanja veličine poprečnih rebara drške, iznad i ispod centralnog zaobljenog hvata. Listasti mačevi imaju veoma udobnu dršku, bez oštrih ivica koje su postojale kod prethodnog tipa.
Ovaj tip mača se na kraju razvio u vrlo oštre mačeve oblika naopakog slova V. To se naročito vidi na kanijama, i to kod onih primeraka koji su ojačani rebrima oko centralnog dela.