FILISTINSKI ŠTITOVI - SREDNJI OKRUGLI I VEĆI PRAVOUGLI ŠTIT
- Nenad Mitrović
- Nov 21, 2014
- 1 min read
Filistinci su, kao i u slučaju drugih delova ratne opreme, koristili štitove iz egejske i bliskoistočne vojne tradicije. Upravo zbog toga se glavni tipovi štitova među Filistincima dele na:

Magen – srednje veliki okrugli štit;
Sinah – veliki pleteni štit
Primena okruglih štitova dokazana je u oblasti Egeja od 1300. godine nadalje, što bi obuhvatilo poslednje vekove Mikenske civilizacije, Grčkog mračnog doba i kretanja Pomorskog naroda, pa u okviru njih i Filistinaca. Takvi štitovi su pravljeni od drveta ili upletenog pruća presvučeni goveđom kožom. Neki od takvih štitova takođe su imali i bronzana, odnosno gvozdena ojačanja (pupkove), u centru ili radijalno raspoređena, kao i metalni obruč. Za hvatanje je korišćena jedna ručka ili dvostruka ručka, tzv. „telamon“.

Štit Peleseta bio je okruglog oblika, verovatno izrađen od drveta sa prednjim slojem od kože ili bronze, i sa gvozdenim obručom kako bi se odbijali udarci mačeva uz što manje štete. Štit je imao i centralni pupak. Ne znamo ništa o hvatu sa unutrašnje strane štita, ali ako je on egejskog porekla onda se držao pomoću više konopca koji su se spajali u sredini. Ovakvim hvatom je vrlo teško kretati se braniti istovremeno, i primena okruglog štita zahteva dosta snage i visok stepen obuke. Sve to govori o visokom stepenu obučenosti filistinske ratničke klase. U odnosu na toranj štit ili štit-osmicu okrugli štit je bio prilično lakši i omogućavao brzinu i pokretljivost jurišnicima naoružanim mačevima.

Pretpostavlja se da su Filistinci pored toga preuzeli i jedan oblik štita od Kanaanaca i da su koristili pravougane štitove od pleteri, većih dimenzija, koji je bio pogodan i za dvokolice, i za ratnike pešake.
