ŠLEMOVI FILISTINACA - KANAANSKI ŠLEM SA PERJANICOM I ČETKATI ŠLEM PELESETA
- Nenad Mitrović
- Nov 19, 2014
- 3 min read
ŠLEM IZ BIBLIJE -Biblija započinje opisivanje Golijatove ratne opreme sa šlemom od bronze. Ustvari, na originalnom aramejskom jeziku (na kojem je napisana Biblija pa prevedena na starogrčki) korišćena je reč koja je pozajmljenica iz hetskog ili hurskog i koja je prosto označavala kapu ili šlem, tako da se u originalu nigde ne spominje bronza.

Iz drugih delova Biblije znamo da su postojale i druge reči za šlemove sa štitnicima za obraze, sa nosnim štitnicima, kao i reči za šlemove sa krestama. To bi značilo da je filistinski ratnik mogao da nosio bilo kakvu zaštitu za glavu korišćenu približno u to doba, počevši od prostih asirskih kupastih šlema, preko ljuskatih šlemova, do grčkih kožnih jež-šlemova ili četkastih šlemova pomorskih ratnika iz egipatskih izvora. Neki istoričari zalažu se za to da su Filistinci nosili tirintski tip bronzane kape, onakvu kakvu smo opisali u okviru grčke civilizacije Mračnog doba.

Ono što znamo iz arheoloških izvora jeste da su Filistinci nosili:
Kanaanski veliki bronzani šlem sa perjanicom;
Četkasti šlem sa metalnim obručem.

KANAANSKI BRONZANI ŠLEM – Ovo je stari tip šlema koji je korišćen u oblasti Egeja i Bliskog istoka još od Bronzanog doba. Razlikuje se od prostog kupastog šlema po tome što ima oblikovane donje ivice nejednake dubine sa prednje i zadnje strane. Razlog tome jeste želja da se zaštiti donji deo glave i vrat sa zadnje strane, dok sa prednje strane šlem nije prelazio ivicu čela. Na vrhu šlema kačila se ratna perjanica. Ovakav šlem bio je tipični deo ratne opreme kanaanskih dvokoličara, pa su Filistinci imitirajući kanaanske dvokolice preuzeli i opremu dvokoličara. Iako govorimo o bronzanom šlemu postoji verovatnoća da su slabije opremljeni dvokoličari nosili kožne kape istog oblika.
Na ovakve šlemove i kape kanaanski i filistinski ratnici često su stavljali metalne ljuskice, kao dodatni vid zaštite, pa takav šlem možemo povezati i sa ljuskastim šlemom Skita. Upravo zbog ljuskica se ovaj tip šlema na likovnim prikazima obično ističe "šarama" odnosno linijama i tačkicama.


ČETKASTI ŠLEM - Prvi prikaz filistinskog oružja potiče od reljefa u Madinet Habuu, nakon pobede Egipta nad Pomorskim narodom. Peleset ratnici se lako prepoznaju po svojoj odeći i oružju. Njihovi ratnici nose upečatljiv i prepoznatljiv tip šlema sa hrpom nečega na glavi za šta se u prvo vreme mislilo da su pera. Takav šlem smo nazvlai „četkastim“. Noviji dokazi međutim ukazuju na to da to nisu ptičja pera već trake trske, konjske dlake i goveđe kože. Takva hrpa materijala učvršćena je metalnim obručem i predstavljala je relativno dobru zaštitu odnosno sloj za ublažavanje udaraca u glavu. Četkasti šlem se držao na glavi pomoću trake ispod brade.

Tipični šlem koji nose ratnici Peleseta (ali i njima srodni Tjekeri!) imao je gustu perjanicu u obliku kakve četke. Zanimljiva je stvar što to (najverovatnije) uopšte nisu bila pera (kakva su korišćena kod perjanica kasnijih grčkih i rimskih šlemova recimo) već brojne trake od kože koje su spajane i držane čvrsto pomoću metalnog obruča.

Tokom poslednjih vekova Bronzanog doba kao i početkom Gvozdenod doba ovakva vrsta zaštite za glavu oktrivena je arheološki na brojnim mestima Bliskog istoka i istočnog Mediterana, kao i na Sardiniji.
Četkasti šlemovi ili bolje rečeno bojne kape, jesu vizuelno najupečatljivija karakteristika Peleseta, Denijena, Tjekera i Sikela na reljefima iz Medinet Habua. Ovakvi šlemovi se ne pojavljuju u egipatskoj likovnoj umetnosti pre 12. veka p.n.e. Pre toga se ovakvi šlemovi javljaju na Kipru i u ostalim delovima Egeja kao kožni “jež” šlemovi u kojima moramo tražiti preteče četkastih šlemova.

Comentarios