OKLOPI FIISTINACA - "KRABA" PRSNICI I LJUSKASTE HALJE DVOKOLIČARA
Kao i kod drugih delova ratne opreme, oklop Filistinaca zasnivao se na egejskoj (mikenskoj) tradiciji pomešanoj sa tradicijom domorodačkog naroda Bliskog istoka – Kanaancima. Zbog toga možemo rezimirati da su filistinski ratnici, poput onih koji su opisani u egipatskim izvorima i u Bibliji, nosili:
Metalne prsnike, tipa „kraba“
Dugačke ljuskaste halje dvokoličara.
„KRABA“ METALNI PRSNICI - Peleseti su nosili telesni oklop od bronze ili kože, u obliku obrnutog slova V, odnosno od preklapajućih slojeva tog oblika. Takav oklop možemo svrstati u laminarni tip oklopa. Pored toga postoje i štitnici za ramena. Ispod oklopa se nosio kratki kilt odnosno kiton, poput hetskog odnosno dorskog. Već smo rekli da je najčešći tip oklopa koji se može videti na egipatskim reljefima u obliku kožnog prsnika, tj. grudnog oklopa sačinjenog od kožnih traka. Mi smo u stvari ovakav tip oklopa već opisali u okviru Mikenske civilizacije i tamo smo mu dali naziv “kraba oklop”, zato što kožne trake nalikuju ljuskama oklopa kraba i rakova.
U vezi ovog tipa oklopa je predloženo nekoliko teorija. S obzirom da se radi o reljefima a ne o ostacima autentičnih primeraka nije sasvim sigurno od kog su materijala pravljeni takvi oklopi. Jedna od teorija bila bi stoga da su kraba prsnici pravljeni od puune bronze sa postavom od lana, druga teorija da su pravljeni od kombinacije bronze i kože, a treća da su pravljeni isključivo od štavljene kože. Takođe, nisu svi prsnici imali istovetne delove i elemente. Neki su imali štitnike za ramena recimo, a drugi ne.
DUGAČKI LJUSKASTI OKLOP - U Bibliji se Za odabranog filistinskog ratnika kaže se daje nosio oklop od ljuskica, izrađen od bronze, koji je težio 5000 šekela. Aramejska reč je bila šyrion, što je preuzeto od Akađana i Hura, šaryanny – „oklop za telo“. Znamo upravo da su Huri, odnosno Mitanci uveli ljuskaste halje u standardnu ratnu opremu dvokoličarskih ratnika – marijanu klase, pa u prevod biblijskog teksta nema nikakve sumnje – Filistinac je nosio ljuskasti tip oklopa, verovatno dužine ispod pasa, u vidu tunike ili halje. Ovakav oklop bio je poznat još Hetima, Egipćanima, Asircima i drugim narodima Bliskog istoka. On pruža veoma dobru zaštitu i osrednji stepen pokretljivosti. Iz egipatskih i drugih jevrejskih tekstova saznajemo da je ovakav oklop težio od 17 do 25 kg.
Bronzane ljuskice iskopane u Palestini ukazuju na lakši tip ljuskastog oklopa, težine oko 15 kg. 5000 šekela bronze međutim prevode se u čitavih 55kg! što bi značilo da je Bilbija opisala ratnika koji je nosio dvaputa teži oklop od najtežih dvokoličarskih oklopa u tadašnje vreme. Iako ovo nije posve nemoguće, pretpostavlja se ipak da je to namerno preterivanje od strane autora biblijskog teksta o Davidu i Golijatu kako bi se uveličala Davidova pobeda (i uopšte pobeda Izrailjaca).
Čak i da je duplo lakši od navedenih 5000 šekela količina bronze i trud uložen u izradu ljuskastog oklopa ukazuju na to da je takav mogao da poseduje i koristi samo elitni ratnik-dvokoličar. Nešto jednostavniji tipovi ljuskastog oklopa izrađeni od kožnih ljuskica ili od kombinacije kože i bronze bili bi daleko jeftiniji pa tako i češći slučaj na bojištima Bliskog istoka. Takve jeftinije tipove oklopa sigurno je koristila preostala većina ratnika.