FILISTINCI - GVOŽĐE I GVOZDENO ORUŽJE
Tokom istorije odsustvo ili prisustvo nekog prirodnog resursa na određenoj teritoriji često je (ili najčešće!) bilo povod za rat. Na Bliskom istoku gvožđe je igralo veliku ulogu u vojnoj istoriji, kao razlog ZAŠTO su se ratovi vodili i GDE su se oni vodili. U poređenju sa susednim zemljama stari Izrael nije uživao u prirodnim blagodetima i izvorima dobara koji su bili obilni u zemlji koja je nazvana Palestina. Konkretno, Izraelcima su nedostajale rezerve ruda i metala, a bakarne i gvozdene rude su prerađivane među Izrailjcima samo u periodu kada je kraljevina Edom bila pod njihovom kontrolom.
I pored toga gvozdeno oružje je u Palestini postojalo još od najranijih doba, pre svega zahvaljujući gvozdenim narodima koji su se tu naselili (Filistinci) a koji su svesno i namerno birali lokacije sa prirodnim rezervama gvožđa. Činjenica da su Filistinci imali pristup rudama koje su mogli da koriste za izradu kvalitetnog oružja nije bila njihova jedina strateška prednost, kada se uporede sa Izrailjcima. Filistinci su koristili bojne dvokolice – zaostavštinu Mikenske kulture kojoj su pripadali njihovi pretci. Ali za razliku od starijih civilizacija sveta kod kojih su dvokolice već polako izlazile iz primene u korist lake konjice i konjaničkih odreda, Filistinci su koristili gvožđe za izradu delova dvokolica čime su ove postajale znatno bolje, izdržljivije i efikasnije sredstvo rata.
Izrailjci na početku svog naseljavanja u Kananu i neizbežnog sukoba sa Filistincima nisu imali takvu opremu. Ne samo da nisu koristili dvokolice (iako su znali za njih, iz Asirije) već nisu imali ni gvožđe pa tako ni gvozdene dvokolice. Filistinci su se svim silama trudili da obrada gvozdene rude i izrada gvozdenih predmeta ostane tajna koju Jevrejska-semitska plemena sa istoka ne smeju saznati. Jevreji su naravno uspevali da dođu u posed gvozdenog oružja ali su ga papreno plaćali, i to vrlo često kupujući ga upravo od Filistinaca. U Bibliji se to spominje kao odlazak Jevreja u naselja Filistinaca da naoštre svoje mačeve, koplja i motike.
Kada su Jevreji na kraju došli do saznanja kako da prave gvozdene predmete to je drastično unapredilo njihove vojne kapacitete, ali i odredilo njihove strateške ciljeve (zauzimanje rudnika gvožđa, uglavnom u zemlji Filistiji) i od tog doba kreće spora dominacija Jevrejskih plemena nad susedima.
POVEZANE STRANICE:
STRANICA U OKVIRU CIVILIZACIJE: BLISKI ISTOK U GVOZDENO DOBA