DINKA ŠTIT, NUBIJSKI MOTKA-ŠTIT OD GOVEĐE KOŽE
Dinka štit je uzan i vitak štit načinjen više slojeva tvrde goveđe kože, sa motkom po sredini za koju ratnik drži štit u boju.
Afrički narodi su motke i toljage koristili ne samo za napad već i za odbranu, i to se vrlo lako može videti u konstrukciji velikog broja štitova domorodačkih naroda Afrike. Jedan od tih naroda je i Dinka pleme iz današnjeg Sudana koje je zbog svoje sklonosti ka motkama dobio nadimak „Narod motki“. Osnovna zaštitna funkcija motke – da odbije udarac protivnika, postala je suštinski i osnovni element prostog motka-štita. Motke-štitovi su uglavnom bili uski i imali ograničenu primenu u borbi prsa u prsa, dok su tek veći i širi štitovi od razapete kože mogli da zaštite ratnika od koplja, strela i bodeža protivnika.

Osnovna ideja motka-štita potiče iz neophodnosti da jednom rukom drži predmet kojim bi se štitilo od udaraca ali da se istovremeno zaštiti i šaka. Tako su u sukobima manjeg intenziteta korišćeni obična motka i kožni štitnik za ruku – rukavica, dok su u većim sukobima među plemenima ratnici nosili veće štitove od tvrde štavljene goveđe kože.

Dinka štit je proizvod plemena iz močvarnih nizija Gornjeg Nila. Takav štit je uzak i vitak, i u sredini ima motku, koja često može biti i koplje. Motka se ubacuje u ušivene procepe i vrećice sa zadnje strane štita, odnosno prostor između slojeva kože. Takav cevasti prostor može ići celom dužinom štita, samo na krajevima ili samo po sredini.
