VERIŽNI OKLOP (VERIŽNJAČA) - EVROPSKI VERIŽNI OKLOPI
Primena verižnjača kao zaštita za telo ratnika na bojištu bila je česta pojava tokom Gvozdenog doba i Srednjeg veka, sa opadanjem primene tokom 16. i 17. veka. Veruje se da je Rimska republika prvi put došla u kontakt sa verižnim oklopom u svojim borbama protiv Gala (Kelta) u današnjoj Severnoj Italiji. Danas arheolozi potvrđuju da su određeni tipovi verižnog oklopa postojali i među Etrurcima, što opet povezuje “izum” lančanog oklopa sa Apeninskim poluostrvom.
Slika - Rimska lorika hamata, poluduga verižnjača, kao glavni tip oklopa rimske vojske u periodu Rimskog carstva. Rimljani su verižni oklop preuzeli od Kelta ili Etruraca sa kojima su se borili za prevlast na Apeninskom poluostrvu.
Rimska vojska usvojila je tehnologiju izrade verižnjača i primenila ih u svojim redovima u formi lorike hamate koja je korišćena kao glavni vid zaštite vojske tokom perioda Rimskog carstva. U to doba i brojni germanski i istočnjački narodi (protivnici Rima) usvajaju primenu veriga pa reč “verižnjača” gotovo postaje sinonim za “oklop za telo” u Evropi početkom I milenijuma.
Slika - Evropski vitez kasnog Srednjeg veka, pre nego što je verižni oklop prepustio prvenstvo pločastom tipu oklopa kao izboru ratničke elite tog doba (vitezova na konjima)
Nakon pada Zapadnog rimskog carstva dolazi do pada metalurške aktivnosti na širem području Evrope pa verižni oklop (koji zahteva dosta metala i veštu obradu) postaje veoma skupa i tražena roba. Istovremeno, verižnjača postaje gotovo suštinski element pobede jedne vojske nad svojim protivnicima pa su evropski vladari i plemenske vođe očajnički pokušavali da dođu do što većeg broja ovog zaista kvalitetenog komada ratne opreme. U to doba nije se dešavalo da poginuli ratnik bude sahranjen sa svojim oklopom, već se ovaj skidao sa tela mrtvih da bi se dalje koristio u čestim ratovima.
Kako su godine i vekovi prolazili kvalitet života u Evropi se popravljao pa je ponovo došlo do nešto veće obrade metala i pojave verižnog oklopa. Na kraju, zbog uspona konjaničkog načina ratovanja sa dugačkim kopljima, i pojave samostrela, verižni oklop gubi na svojoj popularnosti među višom ratničkom klasom Evrope u korist novijeg tipa pločastog oklopa.