ORUŽJE DANA 24.08.2014. GODINE – HERALDIČKI ŠTIT ILI GRB-ŠTIT
Heraldički štit dobio je naziv po tome što je njegov oblik kasnije korišćen za izradu simbola plemičkih porodica Evrope, tj. njihovih grbova. To je u suštini bio klasični bojni štit koji je korišćen u Srednjem veku Evrope, razvijajući se od ranog oblika zmaj-štita (eng. Kite shield) u 12. veku. U to vreme grb-štit naravno nije nosio takav naziv već su ga ratnici prosto zvali štitom ili viteškim štitom.
Rekli smo dakle da se grb-štit razvio od zmaja, a razlikovao po tome što je bio manji i lakši za nošenje. Njegove manje dimenzije su omogućavale da ga podjednako lako koriste i pešaci i konjanici, što je takođe bila razlika u odnosu na zmaj-štit. U 15. veku „grbovi“ su se razvili sa svoje strane u vrlo specijalizovane viteške štitove koji su imali prorez za dugačko viteško koplje.
Kako je oklop za telo ratnika u kasnijim vekovima Srednjeg doba bivao sve bolji i sve potpuniji viteški štit postajao je sve manji u dimenzijama i sve ređi na bojištima dok na kraju gotovo i da nije mogao da se vidi van viteških turnira.
Grb-štitovi su obično pravljeni od drveta presvučenog kožom. Napredniji oblici nisu bili sasvim ravni već blago zakrivljeni odnosno konkavni. Mnogi od pronađenih primeraka imali su i dodatne slojeve od metala. Sa prednje strane su se ovakvi štitovi od najranijeg doba veoma bogato dekorisali prikazujući uglavnom simbole i oznake porodice, feudalne kuće ili kralja kojem je ratnik sa štitom pripadao. Vremenom se upravo ovakav oblik štita počeo koristiti gotovo kao univerzalna podloga za predstavljanje grbova plemićkih porodica.