SREDNJE GVOZDENO DOBA U EGIPTU –NUBIJSKI (KUŠITSKI) FARAONI
Libijska dominacija nad Egiptom počela je da opada kada se pojavila suparnička vladajuća porodica domorodačkih Egipćana, sa centrom u gradu Leontopolis. Egipćani međutim nisu uspeli da izbore svoju samostalnost jer su se sa juga pojavili vesnici nove pretnje – Nubijci ili Kušiti, sa teritorije današnje Etiopije i Sudana.
Tako se desilo da su Egiptom jedna za drugom zavladale one kulture koje su stari Egipćani prve savladali i podjarmili – semitski Libijci na Zapadu i crnački Kušiti na jugu zemlje, vraćajući im za sve one vekove izrabljivanja njihove zemlje i stanovništva.
Dominacija kušitskih plemena nad Egiptom započela je oko 730. godine p.n.e kada se rasturila libijsko jedinstvo nad severom Egipta. Zasnivajući svoje pravo vladavine nad Egiptom na stotinama i hiljadama godina suživota (trgovine, mešanja kultura, okupacije teritorije, asimilacije i ratovanja) kušitski vladar Pije napustio je svoju nubijsku prestonicu Napatu i napao Egipat 727. godine p.n.e. Pije je lako ostvario kontrolu nad Tebom i na kraju i nad deltom Nila. Kušitski kralj Pije je tako postao začetnik 25. vladajuće dinastije Egipta, a njegov naslednik Taharka - ujedinitelj Gornjeg i Donjeg Egipta, što se nije desilo još od doba Novog carstva i velikih faraona poput Tutmeza i Ramzesa. Jedan od dokaza obnove moći Egipta bilo je i ponovno zidanje piramida, uglavnom u Sudanu, što se nije rađeno još od doba Srednjeg carstva Egipta, gotovo hiljadu godina ranije.
Kušitski vladari imali su tu nesreću međutim da se njihovo vreme poklopilo sa ekspanzijom i razvojem moćne Asirije tokom perioda Novog carstva. Pije je pokušavao da proširi uticaj Egipta na prostor Bliskog istoka, ali bez uspeha. 720. godine vojska Egipta je pomogla naporima filistinskih gradova u Gazi da se odbrane od Asirije ali je njihovu ujedinjenu vojsku potukao Sargon II. 711. godine Pije je pomagao Izrailjce pod vlašću Ašdoda protiv Asirije ali je i ova vojska doživela poraz od moćnog Sargona. Egipat je tako, a istorija će pokazati da je to bilo zauvek, proterana iz Bliskog istoka.