ORUŽJE DANA 31.05.2014.GODINE – BERDIŠ, DUGAČKA SEKIRA
Berdiš, ili berdiša jeste jedan od srednjevekovnih tipova dugačkog oružja na motkama. Najsrodniji je sa glifom, a nastao od danske sekire. I dok je danska imala naziv „velika sekira“, berdiš se nazivao „dugačkom“ zbog izrazito dugačkog sečiva koj ide paralelno sa većim delom gornjeg kopljišta. Berdiš se prvi put zvanično pojavljuje 1500. godine ali postoje brojni srednjevekovni rukopisi koji opisuju veoma slično oružje još 1250. godine.
Berdiš se pored glife i danske sekire razlikuje i od helebarde, i to po tome što nema sečivo, kuku niti čekić sa zadnje strane, kao ni vrh koplja. Kod berdiša je jedina udarna i posečna ivica ona spreda.
Primena berdiša javlja se početkom 15. veka u tadašnjoj Rusiji, a zatim i u Skandinaviji krajem istog veka. U 16. veku berdiš postaje oružje strelaca (ruskih gardista naoružanih vatrenim oružjem. Berdiš im je očigledno služio za borbu prsa u prsa kada vatreno oružje zakaže.)
Sečivo berdiša nije bilo uvek isto, već se veoma razlikovalo po obliku i dužini od primerka do primerka. Zajednička osobina je međutim uvek bila tu – dugačko sečivo veoma efikasno u posecanju i odsecanju. Razlike su se javljale i po tome kako je sečivo spajano sa kopljištem, da li samo pomoću navlake na vrhu držalje ili pomoću dva cevasta spoja na gornjem i donjem kraju sečiva. Ovakva konstrukcija javljala se i kod škotskih dugačkih oružja kojima je berdiš izgleda služio kao prototip.