ORUŽJE DANA 21.05.2014.GODINE – DANSKA SEKIRA
Danska sekira je jedan od najranijih tipova dugačkih velikih bojnih sekira, koja je korišćena u periodu prelaska sa Evropskog vikinškog doba na Srednji vek. Drugi nazivi za ovo oružje bili su Engleska duga sekira, Velika sekira. Tokom 10. I 11. Veka danska sekira postala je popularna i van Skandinavije, i to tamo gde je uticaj Vikinga bio snažan, poput Engleske, Irske i Normandije. Istorijske beleške opisuju dansku sekiru kao oružje ratničke elite u ovom periodu, poput Huskarla u Anglo-Saksonskoj Engleskoj. Za dansku sekiru se govorilo da jednim zamahom može da odseče glavu konja. Pored ovih regiona dansku sekiru koristili su i pripadnici Varjaške garde u Vizantiji, što ne čudi jer su Varjazi bili poreklom sa severa Evrope.
Većina danskih sekira iz ranog perioda razvoja pripadali su tipu L i M, po Petersonovoj tipologiji sekira. Sečiva su bila široka i tanka, sa naglašenim „rogovima“ na oba kraja. Posečna dužina je bila različita od primerka do primerka, ali generalno između 20 i 30 cm. Sekire L tipa bile su manja sa uvučenim donjim krajem radi lakšeg posecanja. Kasniji M tipovi su bili znatno veći, sa simetričnijim sečivom.
Na osnovu likovnih prikaza iz tog perioda duga sekira za borbu obično je bila dugačka između 0,9 i 1,2 metra, dok su danske sekire bile nešto duže, od 1,5 do 1,7 metra. Primerci ovakvih sekira obično su bili bogato dekorisani, sa zlatnim i srebrnim ukrasima, i sa kvalitetnim čeličnim oštricama. Što se tiče držalje, najčešće su korišćeni hrast i jasen, kao uostalom i za sva duga oružja na motkama.