ZAŠTITNA OPREMA GRČKIH RATNIKA U MRAČNO DOBA - UVOD, KITONI
Stari Grci ranog Gvozdenog doba, u to vreme još uvek plemenski podeljeni na stare Ahajce, Pelazge, Minojce, Minijce i Lelege (koje smo zbirno nazivali Mikenjanima), Dorane, Eoljane i Jonjane nisu koristili mnogo drugačije tipove i vrste zaštitne i odrambene ratne opreme od poznih mikenskih tipova, zatim onih koji su korišćeni u Trojanskom ratu, kao i one koje su koristili pripadnici Pomorskog naroda.
To su dakle uglavnom bile različite vrste prsnika, zatim okrugli štitovi, metalni šlemovi za glavu i štitnici za noge. Pored ovog međutim počeo je da se javlja i primenjuje novi i lakši tip oklopa za telo koji su sami Grci nazivali linotoraks.
Ispod samog prsnika ratnici su nosili kiton—tip odeće sa suknjastim donjim krajem koji se vezivao fibulom na jednom ramenu. Postojala su dva tipa kitona—dorski kiton i kasniji jonski kiton. Dorski stil je bio prostiji i nije imao rukave. Jonski stil je pravljen od mnogo šireg komada tkanine i kopčan je skroz do grla, dok je višak materijala nabiran na struku i pričvršćivan kopčom. Do kraja Mračnog doba Grčke i jonski kitoni postali su mnogo prostiji, nalik dorskim.
Slike: Gore vidimo klasičnu opremu grčkih kopljanika pešaka (hoplita) u Mračno doba Grčke. Ispod samog oklopa nosili su se komadi odeće koji su se zvali kitoni. Na slici u sredini vidimo dorski jednostavniji tip kitona a na donjoj nešto složeniji jonski tip kitona.